-
ForfatterIndlæg
-
-
april 29, 2013 kl. 10:19 am #6136
Mikkel MunksgaardDeltagerEfter en lidt lang weekend, med lidt for meget arbejde kastede jeg mig søndag aften i bassinet lidt udenfor Helsingør af Nordre Strandvej.
Vandet har en fin temperatur nu, og der er virkelig liv derude. Sigten lå på 3-4 meter, men der var en del splat i overfladen.
Efter blot 3-4 meters svømning mødte jeg for første gang nogensinde en tunge der lå og puttede sig.
Fisken kan fanges med hænderne, men er meget glat og meget mere smidig end skrubber. Hvis man har planer om at tage den med hjem, skal de altså have et spyd i nakken.
Jeg fangede den med hænderne og lod den gå (den slap fra mig) – det var fint nok, jeg synes ikke den var stor nok til at tage med hjem.Der var rå mængder af flade der lå spredt ud over sandbunden. Der var en del hvilling og jeg mødte også nogle grimme ulke der lå og fedede den.
…og så pludselig svømmede en pæn havørred forbi. Den fik et skud i nakken og kom med hjem:
47cm og i fin form.
Sidst men ikke mindst mødte jeg for anden gang i mit liv en tunge der lå og puttede sig. Igen blev den fanget med hænderne og slupper løs efter den havde vredet sig lidt rundt.
…selvom jeg kiggede godt efter så jeg dog ingen tegn på *hvars på bunden.
Alt i alt var det et super dyk, og så var der for en gang skyld mad med hjem.
-
april 29, 2013 kl. 3:59 pm #6141
-
april 29, 2013 kl. 8:44 pm #6142
søren ebdrupDeltagerfin fisk, så var det dig jeg kørte forbi omkring kl 2335 🙂
hoppede i ved den store p-plads længere henne,
masser af flade, to et par stykker og en enkelt rimelig tunge, så ingen HØ, desværre -
april 29, 2013 kl. 10:01 pm #6145
Mikkel MunksgaardDeltager…det lyder slet ikke usandsynligt med tidspunktet. 🙂
Jeg så også kun den ene HØ jeg havde med oppe.
Har været i nogen gange ved dykkerhuset og længere mod Ålsgårde, men synes ofte at fiskene udebliver, selvom dykkerhuset anses som hotspot for mange stangfiskere. -
april 29, 2013 kl. 10:34 pm #6147
JesperDeltagerMht. håndtering af tunge, så har jeg hørt man skal “rulle” dem sammen på langs som kebab. Så kan man bedre holde på dem.
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

