Viser 7 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #11932

      Her i weekenden skal jeg en tur til Børkop og tænkte at jeg ville ud og jage enten på turen derover eller på stranden ved Brejningstrand. Kommer fra Roskilde og tænkte at jeg ville tage over broen. Nogle som kan give et par spots som ville være gode at besøge på turen.

      Eller bør jeg tage Odden-ebeltoft og så finde et godt spot på enten den eller eller anden side. Nogle som har nogle ideer ?

    • #11939

      Natdyk eller dagsdyk? Hop i Lillebælt der er det meste 🙂

    • #11944

      Ja det ved jeg ikke endnu.

      Tænke om muligt et morgen/formiddags dyk på vejen til Børkop(vejle) eller et aftendyk i nærheden af Børkop.

    • #11950

      Hvis det er et dagsdyk er der mulighed for at tage ud på lerskrænterne i lillebælt og fange torsk. Ved et aftendyk i lillbælt er der gode muligheder for ørreder, du kan også prøve vejle fjord, men sigten kan være lidt triggy. Og strømmen i lillebælt kan være MEGET kraftig.. Skriv evt. På 21858389 på dagen, så kan jeg prøveat guide dig så godt som muligt

    • #11951

      Du kan selvfølgelig også fange flade dag og nat i lillebælt. Primært skrubber og rødspætter. Stødte også ind i en pighvar sidste weekend, men det hører vidst til sjældenhederne 😉

    • #11952

      lasse nielsen
      Deltager

      Hej hvor går man i vandet for at komme til de lerskrænter i lillebælt ?

    • #11953

      Ja hvor skal man gå i vandet ved lillebælt. Har hørt at der er meget strøm så hvor skal man i hvis man vil undgå at blive fanget i denne strøm ?

    • #11955

      Stort set i hele lillebælt er der skrænter, nogen steder er jorden mere leret, så der danner sig store vægge, huler og grotter. Den mest kendte væg er ved søbadet, den går lodret fra 8-18 meter så vidt jeg husker. Men hvis man er fra området er det bare ud at afsøge en kyststrækning, så får man hurtigt en ide om der er få eller mange huler. Det er også sjovere hvis man har sit fundet “sit eget” lille spot.
      Vær ikke bange for strømmen, men hav respekt for den, og lad være med at prøve at svømme imod stærk strøm. Strømmen i lillebælt går altid langs kysten, med mindre du er på en tange eller spidsen af et eller andet, så der er altid mulighed for at svømme 90 grader på strømmen, og på den måde komme ind til land. Hvis du tager et natdyk i lillebælt, så sørg for at finde nogle gode pejlemærker, det kan være svært at vurdere hvor langt strømmen har flyttet dig. Kig på fcoo for at få et indtryk af strømmen inden du går ud..

Forum er sponseret af

Viser 7 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.