-
ForfatterIndlæg
-
-
juni 30, 2014 kl. 5:35 pm #21036
Christian RohdeDeltagerJeg har lige monteret vacuum muzzle på min Cyrano (blåt håndtag) og pumpet den til 20 bar. Men den lækker fra revnen lige bag det koniske næsestykke. Hvad kan det skyldes og what to do?
Rohde
-
juni 30, 2014 kl. 5:45 pm #21037
Michael PovlsenDeltagerSkil den ad igen. ud med næsekonus, ud med O-ringen, rens grundigt – et enkelt lille sandkorn kan være nok. Fedt O-ringen grundigt ind (hvis den er mør eller klemt flad så skal den skiftes) Husk at benytte noget syrefri fedt – Jégwan benytter Super Lube, og som den lille lemming jeg er, har jeg benyttet det samme… (noget almindeligt siliconefedt vil sikkert også kunne gøre tricket)
-
juni 30, 2014 kl. 6:28 pm #21042
David HModeratorSkil den ad igen. ud med næsekonus, ud med O-ringen, rens grundigt – et enkelt lille sandkorn kan være nok. Fedt O-ringen grundigt ind (hvis den er mør eller klemt flad så skal den skiftes) Husk at benytte noget syrefri fedt – Jégwan benytter Super Lube, og som den lille lemming jeg er, har jeg benyttet det samme… (noget almindeligt siliconefedt vil sikkert også kunne gøre tricket)
Shit, nu bliver jeg kontrær igen. Jeg er enig i ALT, bortset lige fra, at det fra undervandsfotografkredse altid bliver prædket at bruge små mængder fedt. Større mængder tiltrækker bare mere snavs. Der skal bare lige være nok til at o-ringen kan røre sig lidt.
Men nu når jeg tænker tilbage på min egen tear-apart tråd, kan jeg godt se, at konussen er et af de steder, jeg brugte mere fedt. Simpelthen fordi indersiden af yderrøret “åd” ret meget fedt, da konussen blev presset tilbage i røret.
Så, ja, ja, Povlsen får ret – men generelt, brug så lidt fedt som muligt. :cheer:Shooter & Shooter - Fotograf & Spearo
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

