Jeg har fri i uge 30, og den vil jeg gerne bruge på UV-Jagt oppe i Kristiansund.
Er der nogle der har en cirka pris på et sådan eventyr?
Hvordan kommer man nemmest derop?
Er der nogle her på uvjægeren der har nogle fede UV-jagt historier fra Kristiansund?
Alt input er velkommen, Tak.
– Jimmy
KUK, Københavns UV-jagtklub, har hvert år arrangeret ture til Norge, så prøve evt. at få fat i nogle af dem, de ved i hvert fald noget om det og måske er der andre der går i samme tanker… Ved også, at der er aktive medlemmer derfra som er her på sitet… Held og lykke med det!
Hej Frisk Fisk
Hvis du går ind på http://www.frivansliv.no finder du een masse svar på dine spørgsmål så som uv-sigt, tur og fangstbeskrivelser og mere.
hilsen Christian
Jeg har været der 2 gange og det er fantastisk.
Vi har begge gange kørt derop, tager ca 16 timer.
Prisen afhænger jo meget af hvordan man bor, om man lejer båd osv osv, man kan bo billigt i dykkerklubens lokaler deroppe (det gør KUK, jeg har aldrig prøvet det)
Vi har lejet hus begge gange, sidste gang boede vi her : http://www.havfiske-kristiansund.no/
Jeg husker ikke helt hvad vi gav, men mon ikke det var ca 5000 for en uge.
Vi lejede båd et par gange hos ham, og det kostede vist 500 kr pr dag og dertil kom benzin.
Godt tips, køb fros/køle kasser i dk til at tage frossen fisk med hjem, og fyld dem helt op med mad hjemmefra, det er sygt dyrt i norge :ohmy:
Vi købte nogle i metro, til ca 120 kr og de holder fint endnu.
Forum er sponseret af