Viser 5 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #2811

      Bo Rattenborg
      Deltager

      Da der endelig er et hul i kalenderen, overvejer jeg at tage ud en tur i morgen, men dmi lover stort set hele dagen 🙁

      Er det ok at jage i regnvejr er bliver sigten for dårlig?

    • #2815

      Per
      Deltager

      Er ret sikker på regnen ikke har indflydelse på sigten! Så tag du bare ud!
      Men husk lige paraplyen så ikke du bliver alt for våd! 😉

    • #2816

      Administrator
      Keymaster

      Hej begge!

      Regn har faktisk en del at sige i forhold til uvjagt.

      Dels kan regnen(kraftig) påvirke sigten da det får sand og diverse partikler til at virvle rundt i vandet.

      yderligere har jeg ofte oplevet fiskene bliver meget “nervøse” når det regner, så noget sværere at komme på tæt hold af dem.

      Et råd kan være at tage til et spot hvor der er lidt dybde +5 meter, der som regel mere ro i vandet og her søger de pelagiske hen.

      Men ellers er det bare at hoppe i baljen og prøve sig frem.

      //Søren

    • #2817

      Bo Rattenborg
      Deltager

      Tak til jer begge. Jeg må se om jeg kommer afsted eller om den eventuelle regn tager modet fra mig.

    • #2818

      Per
      Deltager

      Okay så blev jeg da så meget klogere! Var ellers fast besluttet på at regn absolut ikke skulle være en hindring en dag jeg bare må ud!

      Tak for korrigeringen Sorander! 🙂

    • #2833

      Jeg er rookie og kan ikke rigtigt udtale mig om, hvordan det påvirker fiskene og sigten og sådan. Jeg har dog én gang været ude og dykke i regnvejr. Først opdagede jeg det faktisk ikke, indtil jeg begyndte at undre mig over hvad det mon var der prikkede mig på ryggen. Da jeg stak hoved op ad vandet (havde måske padlet rundt i 5 min uden at kikke op) stod det ned i tove.

      Fiskene skal jeg ikke kunne sige om det påvirker, men jeg skal sige dig en anden ting det påvirker: Ens skiftetøj… og interiøret i ens bil, når man kommer op igen. Hele den parkeringsplads jeg havde parkeret på var ét stort mudderhul. Jeg fandt det ikke fedt, at alt mit tøj skulle blive vådt og fuldt af mudder, hvis jeg skulle stå dér og klæ om, så jer smed nogle store plastikposer på sæderne, og så beholdt jeg dragten på og kørte hjem i dén. Er egentlig ret glad for jeg ikke blev stoppet af polisen på hjemvejen. De ville garanteret have troet jeg havde tabt småkagerne fuldstændigt. :unsure: :silly:

      Anyway. Var ude mandag aften ved Kikhavn ved Hundested. Det var som at svøme rundt i suppe – Sigten var måske 1, max 2 meter. Fik dog alligevel fire af de flade med hjem. Så ingen pelagiske – sådan én svend har jeg stadig til gode at nakke, men det var en ok tur alligevel synes jeg.

Forum er sponseret af

Viser 5 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.