Viser 4 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #27293

      Sebastian
      Deltager

      Fik oprettet i forkert fora. Beklager

      Er der en ejer af en predathor vuoto 75 der gider at måle længden (uden spyd) på oversiden fra start til ende?

      Nogen der ved hvor næsetung den 75’er er? Min predathor vuoto 65 er møg næsetung. Den har fået 18x5cm skum (det runde grå fra vandrør) ude i fronten for at komme nogenlunde i balance, så min underarm ikke dør efter 20min..er mega skuffet over den er så næsetung, så håber det er anderledes med 75’eren. Hvad er erfaringerne?

    • #27294

      David H
      Moderator

      Jeg har jo ikke en selv, men jeg vil da skyde på, at den er ca. 82cm “henover ryggen”.
      Det lader til, at Salvis gøbbe er den angivne længde + 7cm.

      Jeg er ked af at høre, at din 65er er så tung. Min første trykluftsharpun var en Seac 90er og den var ikke slem. Med et kulfiberyderrør og et maksimalt nedkortet spyd er den tæt på helt neutral nu.
      Du sparer ikke så meget vægt ved at korte spyddet ned, men du sparer det helt derude hvor det batter for håndleddet. Men du skal overveje om der skal være plads bag flopperen til at stikke flade.

      Shooter & Shooter - Fotograf & Spearo

    • #27298

      Jakob
      Deltager

      har 65’eren, syntes da ikke den er voldsom næste tung, men nu har jeg måske også været vant til en halv næse tung elastik harpun i en del år. Nogle gange vender jeg mit greb på håndtaget, så harpunen ligger parallelt med underarmen, primært ved “transport svømning” (her skal man passe lidt på sig selv, da den er så kort). Derudover så kan man vinkle næsen opad / tage hånden lidt ned, så vil vandtrykket hjælpe med at bære den op. Men som sagt, syntes jeg ikke det er slemt, jeg kan svømme 3+ timer med den, afbrudt af fisk, lidt forskellige greb på den osv. Måske du kan træne med lidt forskellige ting ift. at få større styrke i fingermuskler og underarm (her tænker jeg ikke noget perverst, der findes elastikker, powerballs og de der “fjedre” man klemmer sammen i hånden osv.)

    • #27303

      Tom
      Deltager

      Jeg har både den gamle Vuoto dry barrel og den nye Predathor.
      Jeg synes ikke de er næsetunge. Jeg har da dykket 6-8 timer uden problemer.
      Jeg drejer hånden lidt ind i mellem så håndtaget peger lidt ud til siden. På den måde bruger du den laterale muskelgruppe i underarmen og aflaster håndledet.

    • #27306

      Sebastian
      Deltager

      Ok.. Takker for input..
      Jeg er vant til en neutral harpun.
      Slipper jeg 65eren, så dykker fronten/snuden med det samme ned og harpunen går til bunds i en god fart.
      Den harpun jeg er vant til, der synker den langsomt mens fronten stille og rolig begynder at bevæge sig ned af..

      Nok et spøtgsmål om tilvæning, men skummet jeg har sat på giver predathoren en mere neutral balance, synes bare det er ærgerligt at der skal sidde 18x5cm skum på før den er nogenlunde neutral

Forum er sponseret af

Viser 4 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.