Viser 5 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #12115

      TLN
      Deltager

      Da vi nu har rundet 1. oktober og fiskeri dermed er lovligt på Amager Strand igen, besluttede jeg mig for at tage en tidlig tur i vandet langs ålegræsset ved Amager Strand her til morges!
      Sigten er omkring 2,5 – 3 meter, men synes stadig det var noget “tåget”. Det var min første tur derude, og må ærligt sige at jeg var positivt overrasket over mængden af liv.
      Der var utroligt mange fødeemner: Enormt mange og store stimer af hundestejler, mange store stimer af tobis, små såvel som store aborrer, tangnål og massere af rejer, krabber mv.
      Jeg rendte desværre kun ind i en enkelt HØ der var et godt stykke under mindstemålet, så den fik naturligvis lov til at svømme videre. Jeg skal helt sikkert tilbage en anden dag, og se om jeg ikke har heldet med mig en anden gang, fordi med den mængde af fødeemner bør der være mulighed for at rende ind i en fornuftig størrelse HØ.

    • #12129

      Jeg var selv i vandet, dog ved Måle strand på Fyn, kl 5 imorges, inden solen stod op. Der var masser af yngel, enkelte mellem torsk og regnbuer under 1 kg. Jeg så ikke skyggen af HØ eller nogen flade.
      Sidste gang jeg dropper i på det tidspunkt.

    • #12184

      Kim Håkonsson
      Deltager

      hej
      Var en tur derude i eftermiddags i et par timer og oplevede også masser af liv altså føde emner… en enkelt HØ langt under målet.. men oplevede en noget sjovt… en ål på em meter gange sit bytte og ryste det indtil det døde… jeg kunne ikke helt se hvad den havde fat i ben en skalleart eller en ålekvabbe… men de har virkelig kræfter de ål i den størrelse… altså mit første dyk på amager strandpark… dejlig sandbund de første 50 meter og sidenhen ålegræsset hvor de fleste fisk går og gemmer sig

    • #12198

      Marc
      Deltager

      Husk at der, på trods af at det formentlig er et fremragende fiskespot, ikke må fiskes på dykkerbanen, året rundt.

      Vi vil helst ikke også have flaskedykkerne på nakken 🙂

    • #12263

      trawler
      Deltager

      men det er sjovt at drille flaske dykkere:

      http://www.youtube.com/watch?v=_JIKNLdEJ-s

    • #12264

      TLN
      Deltager

      Hey Marc! Det er jeg klar over, men det er fint du skriver det så andre ikke går i fælden 😉 Hvad jeg umiddelbart kunne google mig frem til har der været en del forskellige meldinger herinde omkring hvad der var lovligt på Amager strand. Så længe man holder sig væk fra dykkerbanen og viser hensyn til badegæsterne på helgoland, kajak-sejlere, lystfiskere med videre burde alt gå problemfrit 🙂 Der skulle meget gerne være plads til os alle derude.

Forum er sponseret af

Viser 5 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.