-
ForfatterIndlæg
-
-
august 23, 2014 kl. 11:30 pm #22866
Mikkel MunksgaardDeltagerJeg faldt over denne her artikel:
http://borne-aktiviteter.dk/sommer/184-uv-jagt-med-boerneneMen hvad siger i til det – er der nogen af jer der har haft jeres børn med ude – hvor gamle var de og hvordan fungerede det?
-
august 24, 2014 kl. 1:46 am #22870
BjarneDeltagerJeg har forsøgt at lokke min knægt på 11 med ud, men indtil videre har han ikke haft lyst.
En af hans klassekammerater jager jævnligt med sin far. Det lyder som om det fungerer fint for dem.
-
august 24, 2014 kl. 12:41 pm #22874
ROD JDeltagerMin datter på 7, og er vild med vand/dykke
Har været meget i svømmehalen de sidste 3år om vinteren (ligger også kun 200meter herfra) det sidste 1år har har hun så haft en dykkermask uden snokel til at state med, ½ år med snokel, og step by step så er kun fuld fortrolige med at dykke ude ved stranden (også hvor hun ikke kan bunde) Dog altid med en svømmevest. Næste sommer bliver det med et hjemmelavet spyd, det har hun haft stor lyst til de sidste gange vi var ude der i Juli. Nu er det blevet for koldt :-/ Hun fik lige prøvet 1 gang hendes finner. Men skal da med i svømmehalen, og Malta kalder også snart… Så en vandhund er født er jeg bestem sikker på , og sikkert en UV er også:-)
Attachments: -
august 24, 2014 kl. 1:30 pm #22877
Jégwan KaaberDeltagerJeg har 4 unger, hvor af 2 er aktive UV-jægere.
Jeg har snorklet med alle ungerne siden de var helt små (fra 6 års alderen.) Alle i familien elsker det, når vi er på ferie. Så ferierne indeholder normalt noget med vand og hav.
Min søn og datter som dyrker UV-jagt er begge voksne nu, men de startede med UV-jagt i 13-14års alderen.
Hensyn til sikkerhed, planlægning og aftaler er altid vigtigt – men det kræver ekstra opmærksomhed, når man har sine børn med. I starten kunne jeg slet ikke andet end at hjælpe og holde øje med dem, fordi jeg var så obs på dem – især de første natdyk var udfordrende.I vintermånederne blev UV -jagten til svømme og dykke træning i svømmehallen. Ud over træningen, gav det også mig et indblik i, hvad de kunne og ikke kunne – det er vigtigt at vide.
Som tiden er gået, har de selvfølgelig fået fuldstændigt styr på det og jeg kan slappe af og passe min egen jagt.Jeg har lært dem, at jagten først er færdig, når maden står på bordet – så der er også mulighed for hyggelige timer sammen i køkkenet 🙂
I dag er de på linje med min bedste buddy Hans Henrik (som i øvrigt har været sød til også at trækkes med ungerne gennem årene). Sidst jeg dykkede med min ældste søn i udlandet (Lombok), var det ham der hjalp mig ud af en kritisk situation. Fantastisk!
Jeg kan kun anbefale, at tage ungerne med på jagt – hvis de altså har lyst 🙂
Mvh,
JégwanKlar til jagt i Thailand: 🙂
Attachments: -
august 24, 2014 kl. 8:03 pm #22883
Mikkel MunksgaardDeltagerThanks guys – billederne er fede. 🙂
Min den ældste er 9 – han fungere fint med maske og snorkel, men det er ikke lykkedes mig at få ham med ud på jagt – for some reason. Han går til svømning, elsker stranden som de fleste unger og syntes det er fedt med rørebassiner hvor man kan hive en skrubbe i halen…men jagtdelen har bare ikke fænget ham…endnu.
Men det kan være som med dine, Jegwan, at et par år mere under vesten så er de klar. -
august 25, 2014 kl. 10:27 am #22888
Michael HesselhofDeltagerKlar til jagt i Thailand: :)
Thailand2011-KlartilUV-jagt.jpg3 x Riffe?
Så er Rif, Raf og Ruf klar til jagt B)Det nærmeste mine unger har været på jagt er Counter-Strike
-
august 25, 2014 kl. 3:29 pm #22897
JesperDeltagerJeg har overvejet at binde min søn på 3,5 år fast på bøjen. Så kan han lige få fornemmelsen af uvjagt 😉
-
august 25, 2014 kl. 8:45 pm #22906
Jégwan KaaberDeltagerKlar til jagt i Thailand: :)
Thailand2011-KlartilUV-jagt.jpg3 x Riffe?
Så er Rif, Raf og Ruf klar til jagt B)Det nærmeste mine unger har været på jagt er Counter-Strike
2x Riffe og en André Gold 100 – Så der er da også elastikker i mit liv 🙂
Åh ja, jeg glemmer ikke de mange sene nætter med popcorn, Counter-strike og Unreal Tournament 👿
Vores “bot’s” havde navne på lærere og andre mindre elskede personer – måske vi skulle genoptage det med “bot’s” som “Harry-havørred”, “Turbo-tun’en”, “Multepigen” og “den flade” 😆Jégwan
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

