-
ForfatterIndlæg
-
-
juli 30, 2013 kl. 8:20 pm #9443
JoakimDeltagerhej står og ska investere i en wisedive lygte til nat dyk og undrer hur stor forskel der er på dem i vandet og om det er vært 2.5K extra før den store.
-
juli 30, 2013 kl. 9:41 pm #9445
MarcDeltagerDu kan med fordel læse Lambertos anmeldese af “den lille” Wisedive lygte (find den på forsiden).
Mht. den store model, så har jeg prøvet dem alle, ligesom jeg pt. har en prototype af en kommende spearo edition, som har en lavere lumen (2800) med mindre kegle, hvilket giver en mere koncentreret stråle (højere lux, vistnok).
De er alle fremragende, og selv den mindste, er rigtig god. Med en wisedive får du kræs for pengene, uanset hvilken model du vælger.Kontakt Morfar, eller Lamberto, som med sikkerhed kan give dig mere detaljeret information mht. pris og de tekniske specifikationer.
-
juli 31, 2013 kl. 12:46 am #9447
Thomas FechtenburgDeltagerJeg var også i tvivl om hvilken model der passede bedst til mine behov.
Jeg tog derfor kontakt til Lamberto via en PM, og han guidede mig, så jeg nu får den rigtige lygte til mit brug. Jeg skal bruge den både til UV-jagt og Scuba, så er derfor endt med at vælge 3300 Lumen modellen.
Jeg har været så heldig at låne min kammerats 3300 model i 14 dage, hvor jeg er ude hver anden nat, og jeg må sige det gør en kæmpe forskel. Jeg spotter nu fisk på meget længere afstand end tidligere, og ser også mange flere HØ end tidligere, grundet den lange rækkevidde lyset har. Jeg benytter den oftest på trin 3 ud af 5, så der er masser af smæk for skillingen.
Som Marc også skriver, prøv at kontakte Lamberto, så du er sikker på at vælge rigtigt første gang
-
juli 31, 2013 kl. 12:51 am #9448
Lamberto AzziDeltagerHi all.
Why you don’t join us at the competition the 10-11 August?
You can borrow the torches for the night dive and you will have some good chance to win one of them!
Ciao!
-
juli 31, 2013 kl. 12:58 am #9451
Torben HeimbürgerDeltagerVenner,
Send mig en PM så I kan drage fordel af de aftaler Uvjægeren.dk har lavet med WiseDive.
Så bliver det straks mere spiseligt 🙂/Morfar
-
juli 31, 2013 kl. 1:49 am #9455
JoakimDeltagerwould be nice to join the commpition but cant get of from work, and a free light would be really nice but guess my chances for that would be very slim. when is the spearo edition comming out that marc is talking about and what will the retail price be? might be worth wating for
-
juli 31, 2013 kl. 1:53 am #9456
Frans SchmidtDeltagerDer er dælme bare galt meget lys i sådan en 1600c. Jeg var lidt i tvivl om, hvorvidt jeg bare skulle bide i det sure æble og købe den største, men jeg er ikke ude mere end 3 timer max, og der kan 1600c fint følge med på næsthøjeste trin.
Kan klart anbefales, hvis budgettet er deromkring, men ellers så tag imod diverse tilbud om at prøve lygterne.
-
juli 31, 2013 kl. 1:58 am #9458
JoakimDeltagertror nok det blir en c1600 kan ikke helt motivera att bruge det double. går og lurer på en kamera med så blir en hel del pengar
-
juli 31, 2013 kl. 2:05 am #9459
MarcDeltagerTorben smed et link til tech/spearo versionen i den anden aktuelle tråd om lygter, så den er faktisk til salg nu:
http://wisedive.com/wisedive-dive-torches/wisedive-tech-handheld-2800lumen-dive-torch
Men c1600 går du ikke galt i byen med og var også mit første valg, indtil jeg fik muligheden for at nappe den anden.
-
juli 31, 2013 kl. 10:27 pm #9488
Kaspar WendelinDeltagerHe He jeg begyndte først for alvor at finde mange ørreder da jeg gik fra 1200 lumens og ned til ca 300 lumens. Jo mere lys jo mere skræmmer det fiskene. Det er ikke om man har 200 lumens eller 2000 lumens der afgøre om man finder fisk, det er hvor stille man kan svømme der rigtig betyder noget.
Så gør op med dig selv om du vil have en bred kegle lygte der er bedre til flade, eller en smal kegle lygte der er lidt bedre til ørreder.
Jeg har pt kun smal og savner min bred kegle lygte.
-
juli 31, 2013 kl. 10:42 pm #9489
Torben HeimbürgerDeltagerJeg er ikke umiddelbart enig i det du skriver med lys mængden. Jeg oplever at man bliver bedre til at håndtere lygterne i en jagt situation. Jeg er dog for så vidt enig i, at man ikke børe blæse en HØ i fjæset med 3300 lumen for fuld skrald, men nærmere prøve at “styre” dem med lyskeglen. Hvis den er på vej til at gå amok og stikke af ud mod det åbne hav, har jeg ofte held med at lyse lige foran den hvor den så stopper og slapper lidt mere af, så man får tid til at komme hen til dyret og plante spyddet i det.
Uanset hvad, så kan man med f.eks. en Wisedive skrue ned på trin to (ud af de pre satte 5 trin) derved har man lys nok til hele natten 🙂
De kan i øvrigt programmeres efter eget behov (antal trin og styrke etc.)
/Morfar
-
august 1, 2013 kl. 12:37 pm #9508
JesperDeltagerJeg skal lige høre hvad der er af vedligeholdelse på en wisedivelygte? Jeg læste en gang noget med, at man skulle lade den op en gang om ugen (tror jeg det var), for ellers ville batteriet svigte hurtigere. Er der nogen ting man bør være særlig opmærksom på med sådan en lygte? Jeg vil jo godt passe på den til den prise:-)
-
august 1, 2013 kl. 1:25 pm #9511
Lamberto AzziDeltagerSelf discharge time is 5 years… B)
After every dive you must recharge it: Li-ion batteries would deteriorate if kept discharged for too long.
Be sure that the contact pins are dry before charging or the galvanic corrosion will eat them quickly even if tgey are made of beryllium copper and gold plated.
If the contacts are wet of salty water is better to rinse them with tepid fresh waterand legt it dry overnight to be sure
WiseDive torches are “maintenance free” but not “care free” 😉
Yesterday there was very poor visibility but thanks to the new Tech version 2800 I have got that extra 2m visibility enough to spot the fishes and “guide” them into range with the beam as Morfar say.. this is the result. Ciao!
Attachments: -
august 1, 2013 kl. 2:04 pm #9515
David HModeratorWhat?! Aren’t you gonna leave some fish in the ocean for the competition…? 😉
You know, with all that fish your kids and perhaps even you are gonna live to a hundred years 🙂Ciao and congrats on the great catch!
Shooter & Shooter - Fotograf & Spearo
-
august 1, 2013 kl. 2:24 pm #9518
Lamberto AzziDeltagerI was testing a new spot on the north coast… i want to be ready the 10th 😛
I will bring a box of wisedive to the competition just in case someone want to try them…
-
august 1, 2013 kl. 3:04 pm #9524
Jacob Nyborg AndreassenDeltagerDer er dælme bare galt meget lys i sådan en 1600c. Jeg var lidt i tvivl om, hvorvidt jeg bare skulle bide i det sure æble og købe den største, men jeg er ikke ude mere end 3 timer max, og der kan 1600c fint følge med på næsthøjeste trin.
Kan klart anbefales, hvis budgettet er deromkring, men ellers så tag imod diverse tilbud om at prøve lygterne.
Hvor meget måtte du slippe alt i alt for 1600 modellen? Gjorde du brug af rabataftalen, som Morfar nævnte?
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.