-
ForfatterIndlæg
-
-
februar 4, 2013 kl. 7:58 pm #4348
kim skovfogedDeltagerVar i vandet den 01-02-2013 for at afprøve mit ny indkøbte gopro. kan kun sige at så behøver det ikke blive koldere..
se evt. filmen her, bare lige husk det er min første film 🙂
-
februar 4, 2013 kl. 8:54 pm #4349
janDeltagerSer fint ud hvilken model er det af dem?
Og er du tilfresh med den Mount du har på din cayman ??
Er den til 185 kr fra sportsbutiken.dk? -
februar 5, 2013 kl. 8:15 pm #4356
kim skovfogedDeltagerJeg bruger Gopro2 med dette hus
http://www.actionvideo.dk/index.php/kamera-mount/kamera-undervandsudstyr/gopro-undervand/gopro-dive-housing.htmlmonteret med denne.
http://sportsbutikken.dk/catalog/product_info.php?cPath=28_282&products_id=3512nu var det første gang jeg brugte det men virker ok
-
februar 6, 2013 kl. 3:15 pm #4372
NikolajDeltagerSuper video – glæder mig til at se flere fremover 🙂
Jeg var i bajlen dagen efter og så lige så meget liv som dig. Er helt sikker på det ikke er os der er noget galt med, men det er fiskene der er nogle frossenpinde og svømmet ud i dybet hvor der er varmere 😉
-
februar 23, 2013 kl. 8:40 pm #4689
kim skovfogedDeltagerSyntes godt nok der er dødt der ude nu, ja selv krabber er der ingen af, Så hvad skal temperaturen i vandet være på før der kommer liv igen eller er det bare fordi jeg skal ud om aften/natten :whistle:
-
februar 24, 2013 kl. 8:42 pm #4699
AnonymInaktivHvad gør i med hensyn til omklædning når i tager i så koldt vand?? har hørt at nogen klæder om hjemmefra men når man skal have sæbevand i først og så ud i bilen og afsted blir bilen vel godt våd eller hvad?? eller klæder i bare om på stedet mens i hunde fryser?
Søger lidt gode fif her da jeg snart regner med at afprøve mit nye grej for første gang snart:-)
Har købt mig en 7mm teknodiver dune med long john og har fået afvide jeg godt kan hoppe i nu:-) -
februar 24, 2013 kl. 9:17 pm #4700
AnonymInaktivFå fat i en 30 liters plastiktønde put dragten derned sammen med noget varmt sæbevand så er den varm og blød og nem at få på ude hvor du skal dykke.
Hjemturen er lidt et spørgsmål om hvor øm du er over din bil men et vandtæt sædeovertræk en billig termokeddeldragt og evt. et par gummistøvler i en størrelse du kan passe med dykkersokkerne på, så du kan køre hjem under bruseren og tage dragten af. -
februar 25, 2013 kl. 2:04 am #4701
Torben HeimbürgerDeltagerJeg har anskaffet mig et decideret sædeovertræk fra OMER.
Er ikke sikker på at læder sæderne ville have så godt af saltvand i længden,
Og så lige til en “øm tå”. Jeg har længe forsøgt at undgå det, men nu går den desværre nok ikke længere… Jeg har søgt mangt og meget på det der internet og har ikke kunne finde noget som kan afholde mig fra at måtte investere i dem – jeg taler om Crocs… Det slider voldsomt på neopren sokkerne at man ikke har noget på dem, så chokerende nok vil I formentlig, hvis vi dykker sammen en dag, se Morfar bærende et par Crocs 🙁
Nu er det kommet ud og det er en stor lettelse endelig at være hoppet ud 🙂
MEN, hvis der er nogen derude som har et alternativ hører jeg MEGET gerne herom./Morfar
-
februar 25, 2013 kl. 3:13 am #4702
Martin AndersenDeltagerHej Morfar
Ja men så velkommen i klubben 😉
Du skal ikke høre et ondt ord fra mig.Ja så hvis der ikke er andre der gider “lege” med dig mere
på grund af dit nye plastic valg,ja så er du velkommen her.Mine er hvide,hvilken farve er du til 😛Mvh Martin :whistle:
-
februar 25, 2013 kl. 10:34 am #4703
-
februar 25, 2013 kl. 12:39 pm #4704
-
februar 25, 2013 kl. 3:38 pm #4705
Torben HeimbürgerDeltagerMan er først rigtig mand når man kan bære et par crocks på en casually cool måde 🙂
@Asger, jeg husker godt dit lumre blik på Martins crocks 🙂/Morfar
-
februar 25, 2013 kl. 4:07 pm #4706
MarcDeltagerJeg bruger sådanne et par (ikke addidas, men samme type af klip-klap sandal), som jeg med en lille klips og line kan sætte på min bøje. De vejer ingenting, flyder og kostede en 30 kr i spar.
Men det bedste af det hele, er at jeg ikke skal have crocs på. Det nægter jeg og jeg tror faktisk også at min kæreste ville ende vores forhold på stedet, hvis jeg en dag valgte at købe et par.
-
februar 25, 2013 kl. 4:57 pm #4709
-
februar 25, 2013 kl. 8:43 pm #4713
Jan PetersenDeltagerHEHEHEHEHEHE det fandeme skaæg morfar 😆 😆 😆 😆 :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: 😆 😆 😆 😆 :sick: 😆
Jeg plejer at undskylde med alderen 🙂 -
februar 25, 2013 kl. 8:48 pm #4714
Martin AndersenDeltagerFrøsig,du må snart overgive dig,bide i det sure æble :pinch: og gøre noget godt for dine fødder 😛 .
Må dog bekende og sige af mine crocks kun er en billig efterligning:blush:
Måske det snart er et must til udstyret 🙂 -
februar 25, 2013 kl. 11:50 pm #4720
Mads BroeDeltagerHvis nogen ligger inde med et par sokker der alligevel er på vej i skraldespanden, skal I være mere end velkommen til at kyle dem i min retning. Jeg har længe hørt folk blive irriterede over sokkernes begrænsede holdbarhed når man går på sand og sten, og det er muligt at jeg kan gummi-coate sålen så de holder længere, uden at de kommer til at optage nævneværdigt mere plads i finnerne, eller mister deres isolerende effekt.
Men, der skal testes et par småting, og da jeg selv bruger støvler er det ikke et problem jeg har, så aflagte sokker modtages gerne.
Forsendelse/overdragelse må vi lige finde ud af hvis nogen er friske.
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.


