-
ForfatterIndlæg
-
-
marts 2, 2014 kl. 4:18 pm #15730
Lasse Bager JensenDeltagerJeg lægger her et indlæg jeg har skrevet på Danmarks Sportsfiskerforbunds debat forum. Jeg håber flere deler holdning med mig, og flere vil komme med konstruktive forslag, eller gode eksempler på hvordan vi kan danne makkerskab frem for fjendskab mellem stangfiskere og undervandsjægere.
Del gerne indlægget på diverse internet medier (Facebook grupper, Twitter, div. debat fora osv.) fordi sagen fortjener, at netop DU gør en aktiv indsats for forsoning!Mvh. Lasse Bager Jensen
(fra debat forum på Makkerskab er vejen frem )
Makkerskab er vejen frem, men kræver en mere aktiv indsats fra begge lejre, ikke mindst fra vores fælles forbund, DSF.
Som mangeårig stangfisker, og nu også undervandsjæger på fjerde år, vil jeg gerne slå et slag for forsoningen og makkerskab mellem to til tider uforlignelige verdener.
Jeg taler selvfølgelig om forholdet mellem stangfiskere og undervandsjægere, der indimellem slår gnister, ikke mindst på diverse internet medier. Jeg ved med sikkerhed, at de fleste skænderier, anklager og dårlige tanker skyldes uvidenhed, misforståelser og mangel på tolerance. Men kommunikation fremmer forståelsen, og derfor starter jeg denne tråd. I denne tråd, vil jeg opfordre alle parter, til at komme med konstruktive forslag og gode erfaringer fra jeres fiskeliv. Gerne historier hvor stangfiskere og undervandsjægere, har talt sammen, udvekslet erfaringer, gode røverhistorier, eller blot delt nogle fantastiske stunder sammen, på samme tid og sted uden at genere hinanden.
Jeg har selv rigtig mange gode oplevelser, fra undervandsjagtture, hvor jeg har mødt stangfiskere, der også var ude for at prøve lykken. Jeg har endnu ikke mødt stangfiskere, som ikke var venlige, imødekommende og meddelsomme, måske fordi jeg selv gør en dyd ud af at være netop ligeså. Det kan altså sagtens lykkes, at skabe bro mellem de to verdener, og herved forbedre forståelsen, imødekommenheden og sympatien for hinanden. Det SKAL lykkes, mener jeg! Men det kræver altså en aktiv indsats, og indsatsen skal komme fra begge sider. Ikke mindst på foreningsniveau. Jeg synes det er beklageligt, at DSF har så lidt fokus på undervandsjagt som de har. Hvis man søger på denne hjemmeside (læs: DSF’s hjemmeside), finder man kun meget få indlæg og artikler om undervandsjagt. Om grunden til dette, er manglende sympati i det øverste geled i DSF bestyrelsen, skal jeg stå hen i det uvisse? Men lad os da få lavet om på det nu!
Så hvis du sidder med en erfaring om, hvordan man har forbedret forholdet mellem stangfiskere og undervandsjægere i dit nærmiljø, så tilføj endelig dit indlæg til denne tråd.
Mange venlige hilsner fra
Lasse Bager Jensen, Haderslev
-
marts 3, 2014 kl. 1:29 am #15739
AndersDeltagerDSF har givet grønt lys (høhø) for brugen af lys under nattejagt, samt bragt flere gode artikler om UV-jagt i DK. 🙂
Er det ikke nok (Jeg føler lidt at du gør en’ fjer til 5 nøgne høns)? 🙂
-
marts 3, 2014 kl. 2:01 am #15740
Lasse Bager JensenDeltagerDSF har givet grønt lys (høhø) for brugen af lys under nattejagt, samt bragt flere gode artikler om UV-jagt i DK. 🙂
Er det ikke nok? 🙂
Det er selvfølgelig en god start Anders. Men hvis du læser på http://www.sportsfiskeren.dk (DSF hjemmeside), vil du opdage, at selv hvis du ser over en en periode på et par år, så dukker der meget lidt op om UV Jagt. Hvor meget arbejder forbundet bag kulisserne for vores sag???
I takt med, at vi UV jægere bliver flere, sker konfrontationerne mellem stangfiskere og UV Jægere også oftere. Derfor ser vi stadig mange negative debatindlæg på diverse fora eller andre medier. Et forbund som DSF burde tage del i ansvaret for, at skabe bedre forhold stangfiskere og uvjægere imellem.
Jeg mener ikke DSF’s opbakning af vores sport, har fulgt med den øgede popularitet. Det burde den have gjort. DSF hævder trods alt, at være hele Danmarks Sportsfiskerforbund.
Jeg råber blot vagt i gevær fordi, vi ikke må forholde os naive og passive i debatten om, at vi fremover stadig må få lov at dyrke vores sport.
Mvh Lasse Bager Jensen -
marts 3, 2014 kl. 2:46 am #15741
AndersDeltagerDet er selvfølgelig en god start Anders. Men hvis du læser på http://www.sportsfiskeren.dk (DSF hjemmeside), vil du opdage, at selv hvis du ser over en en periode på et par år, så dukker der meget lidt op om UV Jagt. Hvor meget arbejder forbundet bag kulisserne for vores sag???
Jeg kan hverken se hvorfor de skulle arbejde for eller imod? Danmarks Sportfisker Forbund er trods alt et forbund for stangfiskere – Ikke UV-Jægere. 🙂
I takt med, at vi UV jægere bliver flere, sker konfrontationerne mellem stangfiskere og UV Jægere også oftere.
Selvfølgelig. 🙂 Men det hører jo til sjældenhederne (som du jo også selv nævner). 🙂
Jeg mener ikke DSF’s opbakning af vores sport, har fulgt med den øgede popularitet. Det burde den have gjort. DSF hævder trods alt, at være hele Danmarks Sportsfiskerforbund.
Igen, jeg kan ikke se hvorfor det er Dansk Sportsfisker Forbunds opgave at informere om UV-Jagt (mere end de allerede gør). Det er jo ikke ligefrem fordi der er store gnidninger ved vandende? 🙂
Måske UV-Jagtudvalget I Dansk Sportsdykker Forbund kunne komme med deres syn på sagen? 🙂
-
marts 3, 2014 kl. 2:48 am #15742
MarcDeltagerJeg tror du har misforstået en ting eller to. Mens vi, undervandsjægerne, rent organisatorisk og foreningsmæssigt hører under en DSF, så er det Dansk SportsDYKKER Forbund, og ikke Sportsfiskerne. Det er vel rent beset derfor de ikke gjort noget for “os” – og vel også med god grund. Er du medlem af Sportsfiskerne, er du det som stangkaster, og de skal vel, alt andet lige, varetage deres medlemmers interesse. Medlemmer som overvejende tæller stangfiskere, ikke overraskende.
Dansk Sportsdykker Forbund, derimod, gør faktisk rigtig meget for os undervandsjægere, herunder afholder DM og holder øje med lovgivningen. Desuden, kan jeg tilføje at jeg ved at nogle af de mere involverede medlemmer faktisk har det med at personligt møde op og tage en ansigt til ansigt snak, når der er vrede stangfiskere, der går i selvsving på nettet.
-
marts 3, 2014 kl. 12:54 pm #15746
-
marts 3, 2014 kl. 1:01 pm #15747
Michael JakobsenDeltagerJeg er medlem af en uv jagt klub der udover medlemskabet af klubben også indeholder et medlemskab af dsf. Ud fra den debat der er i klubben virker det ikke umiddelbart som om at vi bliver overset eller noget, men at der er en ok dialog. Man skal selvfølglig have in mente at vi UV jægere nok ikke udgør en særlig stor procentdel at medlemmerne af dsf og det afspejler sig sikkert også i hvor meget tid de bruger på os. De har iøvrigt en udemærket side om UV jagt: http://www.sportsdykning.dk/page.php?id=26
Når det så er sagt er det altid vigtigt med en god dialog mellem brugere af havet og kyststrækningerne. Jeg tror desværre at nogle stangfiskere har svært ved at acceptere at de ikke længere har det hele for dem selv og de har måske også et par fordomme om os UV jægere. Og der har DSF naturligvis en rolle at spille.
Jeg vil gerne afslutningsvis sige at jeg ikke har mødt en stangfisker endnu der har været utilfreds med min tilstedeværelse. Har fået en rigtig god snak med de fleste og også af og til tips om hvor fisken kan være. -
marts 3, 2014 kl. 8:09 pm #15753
Mikkel MunksgaardDeltagerJeg tror måske også nogle gange vi puster til en ild der ikke er dér.
Ja, der har været tråde på diverse internetfora hvor nogle fra én gruppe har pevet over den anden gruppe, og ja, der er en løbende debat om vores brug af lys om natten – som oftest er debatten drevet af uvidenhed.Men, når jeg spadsere langs de danske kyster iført tætsiddende gummidragt, og taler med stangfiskere er der i praksis aldrig sure miner, hvilket flere andre i denne her tråd jo også bekræfter.
…og når det kommer til at være sure på forskellige grupper, så møder jeg folk med blink på deres stang der er sure på fluefiskerne fordi de er fissefornemme, enhver fluefisker med respekt for sig selv ser lidt ned på de andre fiskere og alle hader molefiskerne, der rykfisker hornfisk op, for slet ikke at tale om bulefiskerne der kun går efter torsk i leg. At der så er nogle der også er sure på harpunfiskerne, det kan jeg ikke rigtig hidse mig op over.
Alsammen er jo egentlig lidt noget pjat, når vi ved at de virkelig fjender i denne her debat – det er netfiskerne!
-
marts 3, 2014 kl. 10:39 pm #15755
-
marts 3, 2014 kl. 10:50 pm #15756
Lasse Bager JensenDeltagerFedt så mange tager sig tid til at komme med gode indlæg 🙂 Tak for interessen.
Men… 😉
Jeg ved godt at Danmarks Sportsfiskerforbund mest henvender sig til stangfiskere, og at uvjægere oftest associeres med Danmarks Sportsdykker Forbund. Men det mener jeg egentlig (groft sagt) er en fejl. Når jeg indløser fisketegn, og ikke dykker flaskedyk, føler jeg mig mere som en fisker frem for en dykker. Jeg har nu også læst fremtrædende folk (tidligere og nuværende bestyrelsemedl.) fra både det ene og det andet DSF udtale sig kritisk om uvjagt. Jeg ved godt de (forhåbentligt) ikke udgør noget flertal imod vores sport, hverken i det ene eller det andet forbund – Så hvorfor lave en storm i et glas vand spørger I?Som jeg lagde ud med, er mit indtryk, at der er for få gode, positive historier i medier, presse osv. med stangfiskere og uv jægere der samarbejder, trives, gør noget sammen. Blot fordi mange af de negative toner har dæmpet sig, tør jeg ikke hvile på laurbærene. Og hvad skade kunne det gøre, hvis vi uvjægere satte fokus på, og selv tog aktiv del i, at forbedre de to fiskekultures forhold?
Måske er mit indtryk (af for lidt positiv presse) forkert? Men det håbede jeg I, kære uvjagt-fæller, ville hjælpe mig med at få ændret? Derfor så “post” de gode historier – Tag initiativ til samarbejde på lokalt plan med jeres lokale fiskeforeninger – Præg debatten.Mvh. Lasse Bager Jensen
-
marts 5, 2014 kl. 2:47 pm #15791
Lamberto AzziDeltagerIs an old story and unfortunately fired by few anglers with PMS and few spearos that are overdoing or not careful enough with other people…
I’ve seen some guys splashing around in Helsingør at Kronborg in full daytime, just waiting to be hooked by some pissed-off angler or at the ferry lane in similar circumstances…. the main rule is “First came-first enjoy” with the consideration that a spearo can cover many hundreds of meters of coast while an angler only fish in a very limited area: it is just a sign of respect to take a walk around him or just take your float and swim very close to shore or behind him so not to disturb his fishing area…
On the argument i would say that is also good behavior between spearos to not jump in the water if you see that other guys are trying to fish something in the same spot: “The more the merrier” is good for a party but definitely not for spearfishing!
Respect other people is what must be learned from the first dive.
Unfortunately many persons post on blogs pictures of well-undersized trouts and that make some PMS-prone guy go ballistic: We all can understand errors of judgement on size underwater and excitement for the first havørred but the best is to not show-it-off if it is well under 40cm :dry:
-
marts 5, 2014 kl. 4:10 pm #15792
JesperDeltagerIs an old story and unfortunately fired by few anglers with PMS and few spearos that are overdoing or not careful enough with other people…
I’ve seen some guys splashing around in Helsingør at Kronborg in full daytime, just waiting to be hooked by some pissed-off angler or at the ferry lane in similar circumstances…. the main rule is “First came-first enjoy” with the consideration that a spearo can cover many hundreds of meters of coast while an angler only fish in a very limited area: it is just a sign of respect to take a walk around him or just take your float and swim very close to shore or behind him so not to disturb his fishing area…
On the argument i would say that is also good behavior between spearos to not jump in the water if you see that other guys are trying to fish something in the same spot: “The more the merrier” is good for a party but definitely not for spearfishing!
Respect other people is what must be learned from the first dive.
Unfortunately many persons post on blogs pictures of well-undersized trouts and that make some PMS-prone guy go ballistic: We all can understand errors of judgement on size underwater and excitement for the first havørred but the best is to not show-it-off if it is well under 40cm :dry:
Hvis man er bare to sekunder i tvivl om en havørred, eller en hvilken som helst anden fisk for den sags skyld, er under målet, så bør man lade den svømme videre.
-
marts 5, 2014 kl. 4:54 pm #15793
Christopher GrønneDeltagerJeg er helt enig med dig jesper. Men for mange nye er det sgu lidt svært at bedømme. I starten af ens karriere som uvjæger er man bare glad for at få en enkelt fisk med hjem – og må da nok også indrømme min første HØ var lidt under mål, men i en blanding af iver og overraskelse blev den (desværre) skudt.
Som Lamberto skriver er det bedst nok ikke at dele fisken på diverne sociale medier hvis den er under 40cm.
Jeg er også enig med Munksgaard idet han konstatere at det er sjældent man møder direkte negativitet omkring uvjagt. Er dog blevet spurgt op til flere gange om det egentligt er lovligt. Og igen som Munksgaard skriver, er det jo netfiskerne der er de rigtige “fjender”!
-
marts 5, 2014 kl. 6:13 pm #15794
JesperDeltagerJeg har haft god succes med at tage kontakt til en fisker og spørge ind til hans fiskeri – hvilket område har han planer om at fiske i, hvad fisker han efter, hvor længe skal han fiske osv. Ind imellem deler vi også informationer om fiskenes bevægelsesmønster, og jeg har også givet lidt tip om hvilke områder jeg selv har set fiskene i, hvor der evt. er et rev osv. Med det udgangspunkt har jeg aldrig haft andet end god dialog, og hvis man samtidig så viser at man går længere væk fra fiskeren inden man hopper i vandet og ellers holder sig på behørig afstand, så spiller det. Specielt deling af Info om fiskespot falder altid i god jord (man behøver jo ikke fortælle alt).
-
marts 5, 2014 kl. 7:15 pm #15795
Jégwan KaaberDeltagerJeg vil godt lige retur til forbundssnakken – den synes jeg nemlig er meget interessant.
Kombinationen af fiskeri og fridykning gør os til en lidt skæv fraktion – hvad enten vi taler dykker eller sportsfisker forbund.
Skal vi ikke have vores eget forbund under IUSA?
Jégwan
P.S.: Min største fjende er jetski! :dry:
-
marts 5, 2014 kl. 8:00 pm #15797
Lasse Bager JensenDeltagerJeg vil godt lige retur til forbundssnakken – den synes jeg nemlig er meget interessant.
Kombinationen af fiskeri og fridykning gør os til en lidt skæv fraktion – hvad enten vi taler dykker eller sportsfisker forbund.
Skal vi ikke have vores eget forbund under IUSA?
Jégwan
P.S.: Min største fjende er jetski! :dry:
Jegwan jeg tror du har fat i noget rigtigt her. For med (måske) 5.000 aktive uvjægere i Danmark (kilde: Morten Rosenvold Villadsen, Undervandsitetet), og med en sport i hastig vækst, så vil det bestemt være godt givet ud med vores eget forbund. Til sammenligning anslåes det p.t. at Danmarks Sportsfiskerforbund kan mønstre ca. 15.000 medlemmer (kilde: Steen Ulnits, 2013 (på forhånd kæmpe undskyld for at nævne hans navn her :sick: )). Jeg ved der er mange flere der dyrker stangfiskeri uden at være medlem af DSF, men jeg nævner det blot for at understrege, at 5.000 mennesker i lille DK trods alt er en del.
-
marts 5, 2014 kl. 8:02 pm #15798
henrik pedersenDeltagerJeg vil da også lige gi min mening til kende her.
Jeg har fisket med stang (blink-flue-orm-div.) hele mit liv, ( er 45 nu ) B) .
Jeg har dykket med flasker siden 95, Jeg har sejlbåd, og nu skal jeg til og igang med uv-jagt.
Jeg mener at vi har så meget vand og så mange fine kyster i Danmark, at der er MASSER af plads til os alle, om vi er det ene eller det andet, eller er medlem her eller der.
Handler det ikke om at ha lidt respekt for hinanden ??? 🙂
Hvis der ligger en og uv-jager vil en stangfisker ALDRIG begynde at fiske ud over ham/hende. Det samme er vel gældende omvendt ??Med hensyn til hvilken forening uv-jægere hører til, så er jeg ikke i tvivl.. Vi hører under DSF, og jeg er sikker at hvis alle kunne registrerer sig der, så ville man selvfølgelig få et fælles talerør, og dem der skal tale vores sag, ville ha vore alles opbakning.. Tror nemlig der er rigtig mange uv-jægere 🙂
Godt med debatten.. 🙂 🙂
Hold jer våde 🙂
Henrik -
marts 5, 2014 kl. 8:06 pm #15799
Lasse Bager JensenDeltagerJeg vil da også lige gi min mening til kende her.
Jeg har fisket med stang (blink-flue-orm-div.) hele mit liv, ( er 45 nu ) B) .
Jeg har dykket med flasker siden 95, Jeg har sejlbåd, og nu skal jeg til og igang med uv-jagt.
Jeg mener at vi har så meget vand og så mange fine kyster i Danmark, at der er MASSER af plads til os alle, om vi er det ene eller det andet, eller er medlem her eller der.
Handler det ikke om at ha lidt respekt for hinanden ??? 🙂
Hvis der ligger en og uv-jager vil en stangfisker ALDRIG begynde at fiske ud over ham/hende. Det samme er vel gældende omvendt ??Med hensyn til hvilken forening uv-jægere hører til, så er jeg ikke i tvivl.. Vi hører under DSF, og jeg er sikker at hvis alle kunne registrerer sig der, så ville man selvfølgelig få et fælles talerør, og dem der skal tale vores sag, ville ha vore alles opbakning.. Tror nemlig der er rigtig mange uv-jægere 🙂
Godt med debatten.. 🙂 🙂
Hold jer våde 🙂
HenrikHvilken DSF mener du? Danmarks Sportsfiskerforbund eller Danmarks Sportsdykker Forbund?
-
marts 5, 2014 kl. 8:13 pm #15800
henrik pedersenDeltagerHahahahaha… UPS… Dansk Sportsdykker Forbund selvfølgelig… 🙂 🙂 🙂
Skal lige sige at jeg er medlem begge steder. 🙂 -
marts 5, 2014 kl. 8:27 pm #15801
Jégwan KaaberDeltagerJeg er selv medlem af en dykkerklub – og det er jeg helt enig i er en god og passende ting, som vi er organiseret i dag.
I og med, at vi er en del UV jægere, så mener jeg, at det kunne være en god idé, at vi havde vores eget specialforbund.
I en helt anden sammenhæng, er jeg formand i en idrætsklub som har sit eget specialforbund som igen er underlagt Dansk Idræts Forbund. Specialforbundet er en del af et Internationalt specialforbund. Det er en helt naturlig organisation.
Det ville ikke være hensigtsmæssigt for vores sport, hvis vi ikke havde vores specialforbund med kontakt til det internationale specialforbund.Jégwan
-
marts 5, 2014 kl. 8:29 pm #15802
Lasse Bager JensenDeltagerHahahahaha… UPS… Dansk Sportsdykker Forbund selvfølgelig… 🙂 🙂 🙂
Skal lige sige at jeg er medlem begge steder. 🙂He he… Okay. Så fik vi det afklaret 🙂
Men hvorfor mener du at vi kun hører hjemme i dykkerforbundet? I og med, at du er medlem i begge forbund, kan du måske følge mig i, at vi som uvjægere falder lidt mellem to stole? -
marts 5, 2014 kl. 8:43 pm #15803
henrik pedersenDeltagerVed ikke om vi er imellem de 2 forbund B)
Vi er jo en gren af dykker forbundet ligesom fri-dykning og undervandsrugby .
Om vi skal lave vores eget forbund eller ej, ved jeg ikke helt, men bare vi står sammen, så har vi større chance for at blive høre, hvis der skulle opstå noget.
Man skal bare huske på at der skal være plads til alle.. 🙂
Henrik -
marts 5, 2014 kl. 9:08 pm #15805
Lasse Bager JensenDeltagerVed ikke om vi er imellem de 2 forbund B)
Vi er jo en gren af dykker forbundet ligesom fri-dykning og undervandsrugby .
Om vi skal lave vores eget forbund eller ej, ved jeg ikke helt, men bare vi står sammen, så har vi større chance for at blive høre, hvis der skulle opstå noget.
Man skal bare huske på at der skal være plads til alle.. 🙂
HenrikDen helt store forskel på uvrugby og vel også fridykning (her er jeg på usikker grund?) er, at de ikke er underlagt noget direkte lovgivning. Derfor er disse to sportsgrene jo heller ikke forbudt i andre lande (har jeg ret?). Men det er undervandsjagt altså i mange andre lande, måske fordi nogle glade uvjægere ikke tog “truslen” alvorligt i tide?
Som respons til alle jer, der nævner I kun har haft gode oplevelser ved møder med stangfiskere på strandende, så er min bekymring denne. Der er anslået over en halv mio. i Danmark der ind imellem dyrker stangfiskeri på hobbyplan (kilde: Gallup). Langt de fleste af disse, er ikke medlem af et DSF, de følger ikke med den aktuelle debat om fiskelovgivning osv., og er dybest set bare almindelige hygge-danskere, der opføre sig lige så høfligt og hensynsfuldt som vi andre uvjægere gør på stranden. Men hvad med den del af Danmarks Sportsfiskerforbund, som åbent har erklæret at de arbejder på at få forbudt uvjagt? Er det ikke for usikkert at vores stærkeste kort på hånden mod denne flok er, et underudvalg af et Dykkerforbund, som mange af os måske ikke engang føler os til rette i? Bliver vi taget seriøst nok politisk med dette ene officielle talerør?
Er der måske nogen fra det pågældende Uv-jagtudvalg, der læser med her, og som har en kommentar?Mvh. Lasse Bager Jensen
-
marts 6, 2014 kl. 12:22 am #15810
TomDeltagerTak for relevant oplæg, Lasse.
Jeg har aldrig haft negative oplevelser med stangfiskere. Vi har ofte udvekslet erfaringer og ofte er de på vej hjem når jeg ankommer.
Jeg blev meget positivt overrasket over at Fisk og Fri sidste år bragte en stor artikel om UV-jagt. Måske skal vi selv følge lidt op på dette og måske sende en historie til F&F ind i mellem. MMåske ikke en historie med 40 fladfisk eller en 6 kilos HØ men bare en sjov lille historie om en almindelig fisk -
marts 6, 2014 kl. 1:50 am #15815
Lasse Bager JensenDeltagerTak for relevant oplæg, Lasse.
Jeg har aldrig haft negative oplevelser med stangfiskere. Vi har ofte udvekslet erfaringer og ofte er de på vej hjem når jeg ankommer.
Jeg blev meget positivt overrasket over at Fisk og Fri sidste år bragte en stor artikel om UV-jagt. Måske skal vi selv følge lidt op på dette og måske sende en historie til F&F ind i mellem. MMåske ikke en historie med 40 fladfisk eller en 6 kilos HØ men bare en sjov lille historie om en almindelig fiskSelv tak Tom.
Mht. dit forslag, så var det lige præcis i den retning jeg også havde tænkt. Fordi selvom vi nævnes af og til, er mit indtryk at det er for lidt. I samme forbindelse kan jeg fortælle, at jeg i kraft af mit arbejde ved, at lokalaviser normalt tørster efter historier. Det kunne vi udnytte, for at udbrede kendskabet til vores sport. -
marts 7, 2014 kl. 4:29 pm #15848
Mikkel MunksgaardDeltagerJeg forstår ikke rigtig ræsonnementet for at vi skulle være en del af en dykkerforening.
Jeg kan godt se at nogle har været inde under dykkerforeningen og meldt sig, og at dykkerforeningen betaler lidt penge til nogle konkurrencer – men jeg synes værdisættet/formålet hos sportfiskerforeningen er langt mere i tråd med mine interesser.
Jeg nævner i flæng:
- at beskytte, bevare og genoprette danske vandløb og søområder.
- at arbejde for – og fastholde krav om rene have og indre danske farvande, samt bevarelse og genopretning af yngle- og opvækstområder for fisk.
- at sikre en sund fiskebestand i fersk-, brak- og saltvand.
- om nødvendigt – at sikre, bevare og erhverve fiskerettigheder til forbundets foreninger og medlemmer.
- at oplyse om regler og holdninger i forbundet til sportsfiskeri.
- at udnytte vores lovsikrede rettigheder til gavn for dansk natur og medlemmernes rekreative fiskeri
Til sammenligning varetager dykkerforbundet vores interesser overfor bl.a. Danske Spil og Kulturministeriet ligesom DIF stiller konsulenter, forsikringer og økonomiske tilskud til rådighed for DSF.
…hvilket betyder …hvad?Hvis jeg skulle tilmelde mig nogen forening, ville det bliver sportfiskeren, og da jeg stadig svinger både flue- og spinnestangen, hænger det hele meget bedre sammen.
Desuden, hvis man kan blive repræsenteret af det forbund der reelt har nogle meninger om vores måde at agere ude i naturen, slipper man vel også for forbund-mod-forbundskrig? -
marts 7, 2014 kl. 6:29 pm #15850
AndersDeltager. Men hvad med den del af Danmarks Sportsfiskerforbund, som åbent har erklæret at de arbejder på at få forbudt uvjagt?
Snakker vi erklæringer fra idioter på internettet eller fra selve DSF? 🙂
-
marts 7, 2014 kl. 10:38 pm #15858
SørenDeltager1. Den eneste grund til at vi kan få penge fra Dansk Sportsdykkerforbund (DSF), er at vi per definition er finnesvømmere(fridykning, undervandsrygby etc) som igen får penge fra Dansk Idrætsforbund.
2. Der bliver gjort et kæmpe stykke arbejde mht information omkring uv-jagt i jagtudvalget under DSF
3. Hvis alle uv-jægere meldte sig under DSF fanen ville vi få bedre vilkår
4. Jeg har oplevet både søde og rare fiskere og folk som, “vil gøre alt hvad de kan for at ramme mig i hovedet med deres blink” – Heldigvis med overvægt af de første!
Jeg mener at de fiskere som brokker sig over uv-jægere skal omvendes en efter en på kysterne ved at have godt oplevelser med os. På internettet kan vi komme med nok så mange argumenter og det vil aldrig rykke en tøddel!
De er heldigvis så få, at jeg tror det mest effektive er at tie dem ihjel! Hvis de ikke får ordenlyd i tråde på nettet vil de langsomt forsvinde længere ud i periferien.
Det bliver aldrig aktuelt at uv-jagt bliver ulovligt igen, det skal vores gode folk i jagtudvalget under DSF nok sørge for.Lasse – jeg forstår godt meningen og håbet med det du prøver, men jeg tror at det vil være langt mere effektivt hvis vi alle bare lærte at respektere hinanden ved vandet.
Kram
Søren -
marts 7, 2014 kl. 11:12 pm #15860
Lasse Bager JensenDeltagerJeg forstår ikke rigtig ræsonnementet for at vi skulle være en del af en dykkerforening.
Jeg kan godt se at nogle har været inde under dykkerforeningen og meldt sig, og at dykkerforeningen betaler lidt penge til nogle konkurrencer – men jeg synes værdisættet/formålet hos sportfiskerforeningen er langt mere i tråd med mine interesser.
Jeg nævner i flæng:
- at beskytte, bevare og genoprette danske vandløb og søområder.
- at arbejde for – og fastholde krav om rene have og indre danske farvande, samt bevarelse og genopretning af yngle- og opvækstområder for fisk.
- at sikre en sund fiskebestand i fersk-, brak- og saltvand.
- om nødvendigt – at sikre, bevare og erhverve fiskerettigheder til forbundets foreninger og medlemmer.
- at oplyse om regler og holdninger i forbundet til sportsfiskeri.
- at udnytte vores lovsikrede rettigheder til gavn for dansk natur og medlemmernes rekreative fiskeri
Til sammenligning varetager dykkerforbundet vores interesser overfor bl.a. Danske Spil og Kulturministeriet ligesom DIF stiller konsulenter, forsikringer og økonomiske tilskud til rådighed for DSF.
…hvilket betyder …hvad?Hvis jeg skulle tilmelde mig nogen forening, ville det bliver sportfiskeren, og da jeg stadig svinger både flue- og spinnestangen, hænger det hele meget bedre sammen.
Desuden, hvis man kan blive repræsenteret af det forbund der reelt har nogle meninger om vores måde at agere ude i naturen, slipper man vel også for forbund-mod-forbundskrig?Hej Munksgaard
Jeg er enig med dig i, at vi uvjægere har langt flere interessesammenfald med stangfiskerne fra Danmarks Sportsfiskerforbund, og derfor mener jeg som sagt også, det er en smule forfejlet at sætte os i forbund med dykkere, fridykkere og uvrugby-folk.
I øvrigt vil jeg gerne slå fast, at med hensyn til UV-Jagtudvalget, så håber jeg folk er med på, dette er ikke en kritik af udvalgets medlemmer. Jeg er bare ikke sikker på, at de har haft de optimale arbejdsbetingelser, i et forbund hvor vi UV-jægere er kommet til som en ny opkomling. Jeg kan se af referater fra udvalgets årsmøder, at det er blevet beskåret økonomisk, så budgettet vidst nu er nede på 80.000 kr. årligt (har jeg ret?). Begrundelsen var dalende antal medlemmer i Danmarks Sportsdykker Forbund. Hallo!!! Det skriger da til himlen, at vores budget beskæres pga. færre medlemmer i forbundet generelt(!!!). Vi burde da egentligt have fået flere penge i budgettet. De kunne så bruges til noget seriøs publicity, så vi ikke skulle gå og frygte, retfærdiggøre eller undskylde for vores sport.
Mvh. Lasse Bager Jensen -
marts 7, 2014 kl. 11:39 pm #15862
Lasse Bager JensenDeltager. Men hvad med den del af Danmarks Sportsfiskerforbund, som åbent har erklæret at de arbejder på at få forbudt uvjagt?
Snakker vi erklæringer fra idioter på internettet eller fra selve DSF? 🙂
Hej Anders
Her tænkte jeg bl.a. på dette citat (sportsfiskeren.dk – 02.09.2011)
“Et medlem af Århus Lystfiskerforening har taget undervandsjægere i at jage havørreder i fredningszonen ud for Giber Å syd for Århus to gange inden for én uge. I et tilfælde var undervandsjægerne næsten helt oppe i åen.Det har foranlediget Danmarks Sportsfiskerforbund (DSF) til at henvende sig til Fiskeridirektoratet og foreslå, at muligheden for at dyrke undervandsjagt med harpun eller lignende om natten skal begrænses.”
Yderligere, så tænker jeg også på de mange menige medlemmer af Danmarks Sportsfiskerforbund, der nedefra lægger pres på deres forbund om, at få uvjagt gjort forbudt.
Jeg tror desværre ikke de er idioter (allesammen 😉 ) men en reel trussel, som vi bør tage seriøst. Er du ikke enig?
Mvh. Lasse Bager Jensen -
marts 8, 2014 kl. 12:06 am #15868
AndersDeltager[quote=”AndersP90″ post=13961]
. Men hvad med den del af Danmarks Sportsfiskerforbund, som åbent har erklæret at de arbejder på at få forbudt uvjagt?
Snakker vi erklæringer fra idioter på internettet eller fra selve DSF? 🙂
Hej Anders
Her tænkte jeg bl.a. på dette citat (sportsfiskeren.dk – 02.09.2011)
“Et medlem af Århus Lystfiskerforening har taget undervandsjægere i at jage havørreder i fredningszonen ud for Giber Å syd for Århus to gange inden for én uge. I et tilfælde var undervandsjægerne næsten helt oppe i åen.Det har foranlediget Danmarks Sportsfiskerforbund (DSF) til at henvende sig til Fiskeridirektoratet og foreslå, at muligheden for at dyrke undervandsjagt med harpun eller lignende om natten skal begrænses.”
[/quote]– og her trådte UV-jagtudvalget jo netop I karakter! 🙂
“Som Apnøen siger, har Morten og Johan været til møde med Dansk Sportsfisker Forbund.
Mødet gik virkelig godt. Der var god dialog, forståelse og anerkendelse.Sportsfiskerne har givet håndslag på at de ikke vil rejse et forslag om en lovændring hvad angår natjagt. Ligesom de har sagt at vi kan regne med dem i §7 udvalget som vi automatisk er repræsenteret i, igennem sportsfiskerne.”
Kilde: http://forum.deeperdiving.net/showthread.php?3456-Halv-grim-artikel-i-fiskeavisen
Fiskeavisen bragte en noget negativ artikel om uv-jagt, og senere oprettede en af bladets journalister denne side: https://www.facebook.com/pages/Sluk-For-UV-Jagten/165074483675634?fref=ts
Siden har været delt vidt og bredt på nettet. På trods af dette, har den sølle 248 likes.
Så nej, jeg mener ikke at vi har noget at frygte. 🙂
-
marts 8, 2014 kl. 12:07 am #15869
Lasse Bager JensenDeltagerHej Søren – Tak for krammeren 😀 Her kommer lige et par kommentarer til dit indlæg 🙂
1. Den eneste grund til at vi kan få penge fra Dansk Sportsdykkerforbund (DSF), er at vi per definition er finnesvømmere(fridykning, undervandsrygby etc) som igen får penge fra Dansk Idrætsforbund.
[b]Hvor vi hører til, kunne vi jo lave om på, ved at lave vores eget forbund. Jeg tænker sagtens vi kunne få mindst den samme pose penge (80.000 kr. årligt p.t.så vidt jeg ved?) eller flere?
[/b]
2. Der bliver gjort et kæmpe stykke arbejde mht information omkring uv-jagt i jagtudvalget under DSF[b]Det betvivler jeg bestemt ikke Søren! Og tusind tak for det. Simpelthen uvurderligt, at der findes gode folk som dem i uvjagtudvalget, der melder sig til at lægge kræfterne i, så vi andre kan nyde vores sport.
[/b]
3. Hvis alle uv-jægere meldte sig under DSF fanen ville vi få bedre vilkår[b]Men hvorfor har vi (måske 5.000 udøvere ifølge Morten Rosenvold Villadsen) ikke meldt os ind? Og hvor mange har egentlig meldt sig ind? Jeg kan ikke finde medlemstal nogen steder på nettet, og er det hemmeligt?
[/b]
4. Jeg har oplevet både søde og rare fiskere og folk som, “vil gøre alt hvad de kan for at ramme mig i hovedet med deres blink” – Heldigvis med overvægt af de første![b]Enig!
[/b]
Lasse – jeg forstår godt meningen og håbet med det du prøver, men jeg tror at det vil være langt mere effektivt hvis vi alle bare lærte at respektere hinanden ved vandet.
Kram
SørenHelt ærligt Søren, så tror jeg faktisk ikke det er dårlig opførsel fra uvjægere, der har skabt denne konflikt. Derfor tror jeg heller ikke god opførsel vil være nok til at skabe forsoning.
Spliden er opstået, fordi vi på en kort årrække er gået fra at være et par hundrede til et par tusinde uvjægere. Denne udvikling fortsætter forhåbentligt, i hvert fald nogle år endnu. Og derfor vil NU måske netop også være tiden til, at vi melder os ud af marginal-sportsudøvernes klub, og melder os ind på banen som en seriøs spiller, der skal regnes med i det store spil. Med vores eget forbund, vil vi blive en hel del sværere at tilsidesætte eller beskære økonomisk.
Mvh. Lasse Bager Jensen
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

