-
ForfatterIndlæg
-
-
juni 17, 2013 kl. 8:15 pm #7858
Christian ToppDeltagerHej,
Har haft en snorkel med ventil og den var jeg lidt træt af, så den er lige blevet skiftet ud med noget rimelig simpelt.
Havde den ude på en lang tur igår. Alt i alt udemærket, men den neders kant var for tyk. Så har ødelagt huden på indersiden af min underlæbe.
Jeg har tidligere dyrket sport, hvor jeg har brugt forskellige tandbeskyttere. For dem der ikke ved det, så skal de i kogende vand, hvorefter man bider og laver sit eget tandmærke.
Jeg tænkte om man ikke kan gøre noget tilsvarende med mundstykket på en snorkel og så forme den der hvor den gnaver? Nogen erfaring eller tanker?
Mvh. Topper
-
juni 17, 2013 kl. 9:50 pm #7861
Mads BroeDeltagerTjah, det her er vel noget jeg burde vide, men da der findes et regulært hav af alle mulige former for plast- og silikone typer er det ikke noget jeg kan svare på, på stående fod…
Som udgangspunkt vil jeg sige at det kommer an på hvad mundstykket er lavet af, hvis det er en plasttype (og ja, plastik kan være overraskende blødt) er det muligt at det er termoformbart, så prøv en gang og se hvad der sker.
Hvis det er silikone, og det er mundstykker ofte, er der en risiko for i værste fald at ødelægge det, i bedste fald sker der ikke noget.Prøv at se hvordan det er at slibe i, hvis du kan udsætte det for 5000+ o/m med noget fint sandpapir, er det muligt at du kan tage lidt af, så den ikke er så ubehagelig længere.
Du kan selvfølgelig også gå efter at støbe en ny, men det kan godt være en lidt besværlig affære.
Der er et par muligheder, vil jeg mene.
-
juni 17, 2013 kl. 10:14 pm #7863
-
juni 17, 2013 kl. 10:26 pm #7865
Mads BroeDeltagerHvis snorklen kan drejes i forhold til mundstykket er der en vis sandsynlighed for at mundstykket er støbt i silikone, og dermed sandsynligvis ikke termoformbar.
Hvis den ikke kan drejes er den enten limet på, eller svejset på, da de nævner at det flere forskellige materialer den er lavet af.
Silikone er nærved umuligt at lime, og mig bekendt ikke så pokkers let at svejse.
Nå, men hvis skidtet sidder fast er der en chance for at det er en plastik de har brugt, og så er der en mulighed for at det kan lade sig gøre at termoforme den, spørgsmålet er så bare om de 100°C man kan nå op på med vand er nok, eller om den skal en tur i ovnen, med hvad dermed følger. -
juni 18, 2013 kl. 12:50 am #7882
Christian ToppDeltagerMundstykket kunne tages af.. Jeg tog chancen og prøvede med kogende vand – der skete ikke noget. Kunne ikke forme det.
Slibe er næste skridt. Er det fineste sandpapir jeg kan finde i et byggemarked godt nok? *Hvis ikke, hvor køber man sandpapir der er fint nok?
-
juni 18, 2013 kl. 1:14 am #7890
Mads BroeDeltagerDet lyder som silikone…
Om det fineste du kan finde i et byggemarked er godt nok ved jeg ikke, hvad bliver det beskrevet som?
Sandpapir bliver ofte beskrevet som et “P” plus et tal.
Jo højere tal jo finere korn, men husk på at det skal være noget der kan monteres på en maskine der kan komme godt op i omdrejninger.
En 9000 o/m vinkelsliber kan bruges på 1/3 kraft hvis du kan få skiven til at blive siddende, et alternativ kunne være en trykluft-drevet rondelsliber.Det som er tricket til at slibe i elastomere, er at du skal have høj hastighed på din slibeskive/bånd, for at få den bedste finish, og lav kornstørrelse for nemmere at kunne kontrollere hvor meget du tager af.
Hvad har du adgang til af roterende værktøjer? -
juni 18, 2013 kl. 1:31 am #7896
-
juni 18, 2013 kl. 1:58 am #7902
Mads BroeDeltagerHvis din vinkelsliber er med justerbar hastighed vil jeg sige det er det bedste bud, det går ofte galt når man forsøger at sætte en velcro skive fast på noget som ikke kan køre lavere end de 9000 o/m jeg omtalte før; skiven ender som regel med at blive affyret som en kastestjerne på speed, og man aner ikke hvornår den slipper eller hvor den lander.
Kan din vinkelsliber ikke justeres i omdrejninger, tror jeg det er nemmest at finde et mundstykke du er tilfreds med. og så montere det på din snorkel.
Hvis det er lavet i silikone bør det fungere, da den slags silikone alligevel er temmelig blødt, og kan tvinges til at passe på det meste med en overbevisende og grunding besnøring (af den slags der ikke levner mulighed for fejlfortolkning af hvem der er den store burger, her).Hvis du skal slibe så gi’ mig lige lidt tid, det er muligt jeg kan linke dig til en billig løsning.
-
juni 18, 2013 kl. 10:36 am #7905
Mikkel MunksgaardDeltagerMace: Du er fanme den største mod’ing nørd indenfor denne her sport jeg kender… 😀
-
juni 18, 2013 kl. 8:16 pm #7947
-
juni 18, 2013 kl. 11:59 pm #7965
Mads BroeDeltagerOhøj Topper!
Jeg har luret lidt omkring og fundet noget der kan bruges, jeg kunne ikke finde noget under en 119-kroneseddel, men på den anden side er det altid rart at have en multisliber som kan gå op til 33.000 omdrejninger i minuttet.
Biltema har en sliber her, og jeg ville blive svært overrasket hvis den ikke kunne klare opgaven som en mis.
Brug gerne en sten på gummi, det være sig silikone eller naturgummi, men aldrig på plastik da det sætter sig i stenen, og så holder den op med at slibe (mener faktisk at det er kutyme at blande nylon stumper i armeringen i beton-armerede pengeskabe for at forhindre gennemskæring med vinkelsliber).
Oh, og du skal heller ikke bruge sten på alu, det har samme effekt som plastik.Husk at have et fast underlag for emnet du sliber på, og træk altid værktøjet mod rotationsretningen, ellers gør det dumt.
…Og hellere løbe emnet over flere gange end bare at gi’ den klo og håbe på du kan tage det hele i et hug, for det virker aldrig og giver grimme huller -let og fint er vejen frem.:) -
juni 19, 2013 kl. 1:06 am #7973
Kasper NørremarkDeltagerDet er jo absurt at man kan få sådan en slibe-svend til 119,- når en liter letmælk koster 13 kroner…
Men godt researchet Mace og god molding!
-
juni 19, 2013 kl. 1:24 am #7977
Mads BroeDeltagerDet er jo absurt at man kan få sådan en slibe-svend til 119,- når en liter letmælk koster 13 kroner…
Ja, det er sgu en underlig verden vi lever i…
Nu er det jo så også en billig-udgave, men alligevel…Men godt researchet Mace og god molding!
Jo, tak.:)
-
juni 20, 2013 kl. 12:29 am #8010
Christian ToppDeltagerSuper Mace,
Også god timing. Kom ikke så meget på de kanter… Men men men.. I lørdags fik ungerne årskort til BonBon land 🙂 Så nu er der både noget for børn og far..
Er iøvrigt ret stor fan af Biltema. Får ret meget “value” i de ting man køber, selvom det ikke er det ypperste af handyman grej..
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.