Viser 2 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #6221

      Peter Lund
      Deltager

      Så fik jeg mit første dyk i det nye år. Som der står i overskriften valgte jeg at tage til Hornbæk plantage (som jeg også dykkede ved et par gange sidste år). Grunden var at det var første gang jeg skulle selv afsted, jeg skulle prøve alt det nye grej jeg har købt i vinterens løb og vi havde held med at skyde både pighvar, slethvar og tunge sidste efterår deroppe.

      Jeg var i baljen ca. 1 time, jeg så desværre ingen af de 3 før nævnte arter og heller ingen HØ så kom hjem uden fangst. Der var dog rigtig mange skrubber (30-40stk.) også med rigtig god størrelse. Jeg fangede et par stykker med hånden og de var helt sikkert røget med hjem havde vi været noget længere henne i sæsonen.

      Vandet var iøvrigt fint klar, nogle få steder der lå lidt trævler på bunden men slet ikke så det var til nogen gene..

    • #6243

      Pighvar i plantagen?!??
      Når jeg har stukket hovedet under ved plantagen har jeg mødt hundestejler og hvilling – havde sådan set afskrevet området som jagt-territorie.

      Tak for en fin statusrapport, iøvrigt!

    • #6245

      Mads Broe
      Deltager

      ^^Jøp, den er go’ nok, jeg har selv spottet et lokumsbræt af en pighvar deroppe sidste år, fik den dog ikke med hjem.

Forum er sponseret af

Viser 2 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.