Viser 35 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #11457

      Lars
      Deltager

      Hej jægere.

      Jeg skal have opgraderet mit udstyr. Derfor har jeg udset to harpuner og en våddragt.
      Våddragten: cressi camaleonte 5 eller 7mm, er den ok evt. Andre forslag? Hvad med tykkelsen?
      Harpun: en Cressi geronimo elite eller beuchat marlin elite? Hvad med længden?

      Håber i kan hjælpe 🙂

    • #11459

      Hvis du skriver hvad du har i forvejen og hvad du skal bruge udstyret til er det lidt nemmere at guide dig.
      Vh
      Morten

      Morten Rosenvold Villadsen
      Undervandsitetet.dk
      Uvjaegeren.dk

    • #11462

      HansRolfG
      Deltager

      Jeg har en beuchat marlin elite 85 og er meget glad for den, jeg skudt store hø og multer men vil nok ikke købe noget der er minder end 85cm..
      Og til våddragt vil jeg nok gå 7mm. Men kender ikke den du snakker om..

    • #11514

      Lars
      Deltager

      Udstyret skal bruges ret forskelligt, hovedsageligt ved moler og kyster. Jeg har nu en beuchat til 500 kr. Den er god til de flade, men vil gerne kunne tage nogle hø og andet.

      Skal jeg op i 95 harpun? Hvordan med våddragt, nogle modeller der kan anbefales, har en gammel spiro idag, den virker fint men er grim og 3 cm for kort, og for smal 😉

    • #11515

      HansRolfG
      Deltager

      95 er nok ikke dumt, så kan du tage det mest der svømmer rundt om Danmark.
      jeg har selv beuchat 5mm våddragt og er super glad for den, og over vejer meget at købe den i 7mm til når vandet bliver kolder. (modellen kan jeg ikke husk, men den har en grøn camo)

    • #11516

      Christian
      Deltager

      Jeg har en Cressi Geronimo Elite i 95 cm.

      Det har en super god balance i vandet, let at håndtere på trods af længden 🙂 Håndtaget syntes jeg er meget rart at holde ved, også ved længere dyk.. Jeg kan ihvertfald godt anbefale harpunen, dog skulle den være lidt overfølsom overfor sand..

    • #11519

      Jeg har taget HØ med en 65’er, så lad være med at forgabe dig på størrelsen – du kan sagten nøjes med en 85’er. Jo længere pistolen er, jo mere uhåndterlig er den, jo længere tid er du om at tage sigte, og jo mere besværligt er det, hvis du skal ud og svømme langt.
      Er du en af dem der ikke kan få kraft nok på din harpun, så køb en kraftigere elastik eller montér 2 elastikker.
      Jeg har Geronomo’en idag i 85, og skal ikke have en der er længere!

      Mht dragttykkelse – gå efter 7mm, med en god kvalitet neopren. Jeg kender ikke den specifikke dragt, men de benytter deres Ultraspan neopren, der er meget fleksibelt, så helt galt i byen går du nok ikke.

    • #11520

      Sidste detaljer omkring harpunen. Jeg har selv sådan en fyr:

      Længde: Jeg er 1.85 i højden, og har ikke problemer med at nå elastikken, men skal samtidig heller ikke have en længere harpun.

      Spydet har sharkfins – det betyder du kan skifte dine wishbones ud med snor – nice feature.

      Harpunen er med open muzzle. Der er mange herinde der er stor fortaler for open muzzle, fordi de sigter bedre. Skal jeg vælge igen, bliver det UDEN open muzzle. Der går så meget kludder i snor og reload hver eneste gang jeg skyder, at efter et skud er jeg nødt til at søge ind på lavt vand, rejse mig op, tage pandelampe på, og fumle rundt med liner og spyd. Min gamle closed muzzle kunne jeg reloade, udne lys, frit hængende i vandoverfladen og på under 1 minut. Og nej – jeg rammer hverken bedre eller værre, efter jeg har konverteret til Open Muzzle.

      Så, hvis du er typen der altid kludrer med snoren, vil jeg kraftigt anbefale dig closed muzzle – er du den checkede fyr der aldrig bliver viklet ind i dine egne liner og du vil have al det rigtige udstyr til jagten, så kan du overveje Geronimo’en…

    • #11521

      Lars
      Deltager

      Tak for de mange gode svar, jeg er ikke sikker på forskellen mellem open og closed muzzel? Og hvad har beuchat harpunen?
      Mht. Våddragten er der så nogen der har kendskab til andre cressi dragte, eller andre de vil anbefale. Holder mig nok til 7mm

    • #11526

      Hej,jeg har lige begyndt med en cressi tracina 7 mm. Dejlig varm men jeg ved ikke med holdbarhed da jeg kun brugt den et par gange. Var med en ven på shopping idag og vil nok sige at den omer han fik købt er et hak smartere, flere detaljer rundt hoved og en meget blød og fin neopren. Kan ikke huske modelnavnet men kan finde ud af det.

    • #11527

      HansRolfG
      Deltager
    • #11531

      Mads Broe
      Deltager

      Udstyret skal bruges ret forskelligt, hovedsageligt ved moler og kyster. Jeg har nu en beuchat til 500 kr. Den er god til de flade, men vil gerne kunne tage nogle hø og andet.

      Skal jeg op i 95 harpun?

      Næh, det er der ingen grund til, jeg har skudt både havørred og multe (som er noget sværere at komme igennem) med min gamle TRB’er i 77, med enkelt 16mm elastik.
      Hvis du partout vil have et eller andet som minder om kystharpunernes ækvivalent til en elefantriffel, så kig lidt efter en rollergun, eller noget trykluft, men ganske almindelige enkelt-elastikharpuner på 75-85cm er absolut ikke at foragte, man skal bare lidt tættere på, og det skader jo aldrig at finpudse sin snigerteknik.:)

      Hvordan med våddragt, nogle modeller der kan anbefales, har en gammel spiro idag, den virker fint men er grim og 3 cm for kort, og for smal 😉

      Jeg bruger selv en sløret Cressi Tecnica i 7mm, med longjohns, og er ovenud tilfreds.
      Det forekommer mig at Tecnica’en er forløberen til Camaleonte’en, og at sidstnævnte ikke har forstærkninger på albuerne, som ellers er noget jeg har været meget glad for da noget jagt, f. eks. på havørred om natten, kan risikere at komme til at forgå på meget lavt vand.
      Så, hvis jeg har ret i min antagelse ang. albueforstærkningerne, vil jeg sige du skulle overveje en Tecnica i stedet.
      Hvad tykkelse du skal have må bero på hvor lang en sæson du vil have, og hvor meget on-board isolering du er udstyret med.
      I mit tilfælde hopper jeg ikke i suppen når den er under 5 grader, og jeg er exceptionelt dygtig til at fryse som en lille hund i en tynd snor – ved 5 grader får jeg max lidt over en time under, før jeg skal op.

      Håber du ka’ bruge til et eller andet.:)

    • #11541

      Lars
      Deltager

      Tak for det super fine svar. Har også tænkt på den våddragt du anbefaler, jeg undersøger det.

      Jeg er meget usikker på valg af harpun, spørgsmålet er nok om jeg vil have gummibelægning på eller ej. Mht til længden så er jeg jo mand og alle ved at jo længere jo bedre 😉 men skal lige vurdere om det skal være 85 eller 95

    • #11543

      Christian Topp
      Deltager

      Er kompromisets vej så ikke oplagt og så gå efter den klassiske 90’er?

    • #11546

      Lars
      Deltager

      Det ville da være oplagt 🙂

    • #11582

      Mads Broe
      Deltager

      Tak for det super fine svar. Har også tænkt på den våddragt du anbefaler, jeg undersøger det.

      Jeg er meget usikker på valg af harpun, spørgsmålet er nok om jeg vil have gummibelægning på eller ej. Mht til længden så er jeg jo mand og alle ved at jo længere jo bedre 😉 men skal lige vurdere om det skal være 85 eller 95

      Tjah, min TRB’er er som bekendt med en PUR-coating på røret, efter sigende skulle det gøre den mere lydløs ved skud, og den støjer da heller ikke noget videre, men om det har nogen egentlig effekt er jeg ikke så sikker på…
      Jeg mener, hvis du misser en fisk er det ikke lyden som får den til at stikke af, noget jeg tror virker bedre end alverdens belægninger, er at bruge Dyneema wishbone, men det kræver så et spyd med sharkfins, eller en meget fin nålefil, en rolig hånd, og koncentration.
      Jeg har Dyneema på min hjemmebygger kulfiber roller, og den sige ikke alverden selvom et kulfiber-rør er hårdere end et polyurethan-coated alu-rør.
      Alt i alt tror jeg ikke den ekstra vægt er lyddæmpningen værd, men kommer du forbi Københavnstrup før du beslutter dig, er du velkommen til at låne min TRB’er så du kan få en fornemmelse for hvor meget sådan en fætter larmer.

    • #11584

      Tak for de mange gode svar, jeg er ikke sikker på forskellen mellem open og closed muzzel? Og hvad har beuchat harpunen?

      Closed muzzle er at harpunen har en rundt fixhul ude i spidsen til at komme spydet igennem når du lader, og til at holde spyddet på plads.

      Open muzzle er at spydet ligger løst oven på harpunen, men bliver fixeret af linen der går hen over. Du kan se det på den Geronimo harpun du overvejer, den har open muzzle.

      Fordelen ved open er, at du kan sigte med spydet, hvor en closed vil skygge for dit sigte. Den anden fordel er, at dit spyd kan få sharkfins, der igen gør at du kan skifte din wishbone ud med dyneema.

      ….håber det giver mening, for det er vist lidt snøvlet beskrevet.

    • #11586

      Lars
      Deltager

      Jeg har idag været forbi carlsens dykkercenter, jeg gik ud af døren med den omtalte beuchat i model 85, så nu ser jeg frem til at prøve den. I mellemtiden kan jeg kigge lidt på våddragt og en ny bøje som kommer til senere. Igen tak for hjælpen, det er skønt med de mange gode svar.

    • #11622

      Du kan starte med at prøve at lade den over vandet, og når du er ude så prøv at genlad den, når du ikke kan bunde. Her er det altså ikke snakke om bare at stramme elastikkerne, men affyr et skud og få styr på dine liner og elastikker, fritflydende.
      Jeg håber det er nemmere på din nye harpun, end det er på min Cressi…og at du måske er mere chekket end undertegnede, der konsekvent bliver viklet ind i snorer, elastikker, fisk og bøje. 🙂

      Der var tidligere en diskussion om bøjer, der i starten bare er folk der roser deres eget valg, men Predator kommer faktisk med et godt indspark om de forskellige bøjetyper:
      http://www.uvjaegeren.uvjaegeren.dk/forum/3-gear-snak-her-snakker-vi-om-alt-vores-udstyr/3490-hvilken-boje-er-god

      Dragt-diskussioner kan også findes i massevis på sitet her.

    • #11792

      Lars
      Deltager

      Jeg fulgte dit råd, efter jeg havde monteret spyd og snor 3-4 gange under vand, sad den lige i skabet 🙂 jeg er rigtigt glad harpunen, den hammer godt og længden passer mig, omend den er noget tung. Konklusion, semi closed er lige mig og harpunen er lækker 🙂

    • #11800

      Det lyder bare super – det vigtigste er jo også at du kan betjene den og er glad for den.

      Jeg har også en 85’er, og den skal ikke være længere til mig. Jeg bliver træt af at svømme med så lang en harpun – hvorfor jeg som alternativ har en lidt mindre luftdrevet harpun også.
      Hvis du vil have mere saft ud af de 85 cm, kan du montere endnu en elastik, eller en der er kraftigere.

      Er spydet med sharfins, og kan man med din semi open muzzle bruge spyd med sharkfins?

    • #11801

      Lars
      Deltager

      Det er jeg for grøn til at vide hvad er, går ud fra det er små finner oven på spydet, som elastikker kan sættes på? Det har spydet ikke, men vil umiddelbart tro at det kan bruges, da spydet fastholdes i siderne. Hvad giver det af fordele?

    • #11807

      Din metal wishbone kan erstattes med dyneema, der er en stærk snor.
      Det nedsætter dels larmen når spydet sendes afsted, og endnu vigtigere, det fjerner risikoen for at få revet sine handsker i smadder af en wishbone man får fejlhåndteret.

    • #11808

      Steffen Hansen
      Deltager

      De dyrere modeller i træ (Revolution og Pacific) har samme “klik”-munding, og leveres med spyd med hajfinner, så det må jo virke.

      Jeg synes det mundstykke ser vældig smart ud. Holder det lige så godt fast på spyddet som et lukket? Kan man godt stange en fladfisk uden at spyddet falder ud?

    • #11817

      Sharkfins kan ses her:

      Spyddet holdes fast af lukkemekanismen, og selvom den ser lidt tyndbenet ud, for enden af en open muzzle, er spyddet fint nok fixeret, til at kunne holde på en skrubbe der går berserk,

      Jeg har med min open muzzle, der vel at mærke ikke har denne her fixeringsdimmer, men kun bliver holdt på plads af linen, stukket både skrubber og pighvar uden problemer.

    • #11826

      Lars
      Deltager

      Nu ved jeg ikke hvordan mundstykket fungere efter lang tids brug, men som nyt er det meget nemt og meget smart. Der skal lige trykkes til før spydet hopper i, så jeg tror nærmest man kan stikke hvad som helst.

      Smart med sharkfins, men det giver ikke en stabilitets gevinst?

    • #11865

      Steffen Hansen
      Deltager

      Pænt tak for rådene.

      Jeg har også anskaffet mig en Marlin Elite 85cm nu. Mundstykket låser fint – jeg har endda løsnet det lidt, så spyddet glider lettere. Harpunen er en lille smule tungere end den alm. Marlin pga. det lag plastik/gummi, der er lagt rundt om røret, men den føles mere lækker og død/dæmpet end modellen med det “nøgne” alu-rør. Nu glæder jeg mig bare til at komme i vandet og få prøvet den af :woohoo:

      Jeg kan/vil selvf. ikke prøve at lade den hjemme, men jeg kan mærke, at der skal temmelig mange kræfter til at få elastikken op til bare første hak. Giver det sig med tiden, eller er det bare mig, der er en svagpisser?

      Og en anden ting: Linen fra spyddets bagende lægger sig næsten hen over hakket til elastikken. Er der et godt trick til at undgå at få linen i klemme, når man ligger i vandet og lader?

    • #11872

      HansRolfG
      Deltager

      Jeg kan/vil selvf. ikke prøve at lade den hjemme, men jeg kan mærke, at der skal temmelig mange kræfter til at få elastikken op til bare første hak. Giver det sig med tiden, eller er det bare mig, der er en svagpisser?

      Det er bare dig =) 😆 😛
      Den giver sig ikke meget.

    • #11882

      Lars
      Deltager

      Haha du er svag 😉 Nej jeg havde præcis samme tanke, men det er markant lettere under vand. Øv dig et par gange hvor du kan bunde. Så kører det 🙂
      Den er tung, så pas på armene de bliver ømme dagen efter 😀
      Jeg har ikke problemer med linen.
      God fornøjelse med den

    • #11909

      Steffen Hansen
      Deltager

      Så fik jeg prøvet harpunen af. Det var _meget_ lettere end forventet. En enkelt test stående på bunden på lavt vand, og så afsted :cheer:

      Mht. til stræk i elastikken, så tror jeg den giver sig noget første gang den bliver spændt helt ud, der efter sker der ikke mere. Der ud over gør forskellen fra T-shirt til våddragt med ladeplade en hel del for brystet…

      Turen gik til Helnæs/Fyn. Lidt blandet sigt og vildt mange brandmænd :S Ikke nogen “spændende” fisk, men 4 gode skrubber, så maden er reddet 😆

    • #11913

      Sjovt – jeg var på Helnæs i forgårs – skød også 4 spætter – og fandt ingen pighvar :side:

    • #11916

      HansRolfG
      Deltager

      Jeg var også en tur ud ved Helnæs idag, hoppe ikke fordi der var mange barndmænd.. 🙁
      Tog til Åstand for at kigge efter Pighvar, men fik kunne skrubber…

    • #11917

      HansRolfG
      Deltager

      Vi skal da lave en gruppe (Fyn).. så vi tage på ture samme…

    • #11921

      Glæd dig til reload i mørke, hvor du ikke kan bunde og med en livlig fisk på stringeren der har fået viklet dig ind i bøjeline og harpunens line – samtidig med der er pæne bølger…

    • #11963

      Lars
      Deltager

      Jeg har ikke fået købt våddragt endnu, da jeg er meget i tvivl. Er der nogen der vil anbefale en dragt? Evt, omer?
      Hvis man keder sig er man også velkommen til at foreslå en finne til max 1500-2000

    • #11967

      Cressi’s Tecnica er temmelig populær i 7mm – den er opencell, sløret og med high waist.

Forum er sponseret af

Viser 35 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.