-
ForfatterIndlæg
-
-
april 23, 2013 kl. 2:00 pm #5971
Rasmus SkovboDeltagerHej Allesammen.
Da jeg vil læse til kok fordi jeg er ret god til at lave mad, så har jeg også overvejet at gøre noget for de uvjægeren der har svært ved at få noget ud af deres fisk.
Jeg går hver dag og tænker ud af boksen, og tænker på opskrifter jeg kan lave, nogle af dem er hverdags mad, mens andet er mere til fest og hvis du gerne vil imponere.
Jeg går og overvejer at lave opskrifter, teste dem af, og så smide dem her ind hver gang, jeg har fundet på noget nyt, med uddybet beskrivelse, fremgangsmåde og billeder.
Men jeg overvejer også at lave et UVjagt tv køkken, hvis der er stemning for dette, jeg har filmet mine fangster noget tid nu, er begyndt at lære finalcut pro at kende, men jeg er overhoved ikke ekspert, så det med film det må man lige forvente tager lidt tid.Men er der stemning for dette? alle er alle uvjægere bare de bedste kokke i verden 😀
Kom gerne med feedback og ideer. Og hvis der er nogle der kan hjælpe med video grejet gør det bestemt heller ikke noget..
Mvh
-
april 23, 2013 kl. 2:02 pm #5972
Michael MøllerDeltagerKANOOOOOOOOOOOOOON
De opskrifter vil jeg glæde mig til at prøve, måske admin kunne lave en header til opskrifter
-
april 23, 2013 kl. 2:15 pm #5973
Søren2750DeltagerDet lyder som en rigtig god idé.
Da jeg oftest står med en stor svedig skubbe og kun kan komme i tanke om fiskefilet, så ville det passe mig så glimrende med nogle opskrifter.
Mvh
Søren -
april 23, 2013 kl. 2:26 pm #5975
-
april 23, 2013 kl. 4:05 pm #5977
-
april 23, 2013 kl. 6:34 pm #5981
-
april 23, 2013 kl. 7:37 pm #5982
-
april 23, 2013 kl. 11:58 pm #5989
Mads BroeDeltagerMen er der stemning for dette?
Jöps
alle er alle uvjægere bare de bedste kokke i verden 😀
Næh, jeg er UV-jæger og kan lige akkurat panere en fladspætte, men jeg er også typen som nok godt kunne brænde et hårdkogt æg på, så jeg plejer at få en anden til at tage sig af fisken når jeg har renset den… :cheer:
-
april 24, 2013 kl. 1:07 am #5991
Torben HeimbürgerDeltagerBoys,
Glædelig nyhed!
Vi er netop på trapperne med endnu et faneblad til toppen af siden. Dette skal sjovt nok være til opskrifter af Jeres fine fangster.
Vi havde egentlig tænkt os at ville ligge nogle opskrifter op selv, men tror bare vi slipper Jer løs 🙂
Og fedt med noget tv Skoubo 🙂
Stay tuned.
/Morfar
-
april 24, 2013 kl. 5:39 pm #6010
Rasmus SkovboDeltagerJeg har lige smidt en opskrift op i bloggen som jeg testede af i går. Nem at lave og en tilberedning af fisk som alle kan spise.
Jeg får snart gang i nogle film, skal bare lige have lagt en plan. Og der vil komme flere opskrifter. Mit hoved er fyldt med ting der skal prøves af. Desværre har jeg ikke bil endnu så kommer ikke så tit ud at dykke. Men det kommer nok. Alt det nye grej er hvertfald testet af. Så nu vil jeg til jeres fordel kaste mig ud i projekter jeg aldrig havde turde drømme om 🙂
Håber i vil kunne lide det og støtte mig. For det er klart at med tiden vil alt blive bedre. Så bær lige over med mig i starten 🙂
-
april 24, 2013 kl. 9:35 pm #6016
-
april 24, 2013 kl. 11:03 pm #6018
trawlerDeltagerDet er cool Skovbo, flaskesvær og torsk havde jeg ikke lige set komme, det må helt klart prøves.
Der var lidt trykfejl, har (måske) vedhæftet din opskrift her igen
, med lidt justeringer, håber det er i orden.
ser frem til at du får gang i kameraet, så http://www.kvalimad.dk/ kan få en undervands konkurrent/kollega (han har meget få ting med fisk) 🙂
Attachments: -
april 25, 2013 kl. 12:19 am #6021
Rasmus SkovboDeltagerDet er cool Skovbo, flaskesvær og torsk havde jeg ikke lige set komme, det må helt klart prøves.
Der var lidt trykfejl, har (måske) vedhæftet din opskrift her igen
, med lidt justeringer, håber det er i orden.
ser frem til at du får gang i kameraet, så http://www.kvalimad.dk/ kan få en undervands konkurrent/kollega (han har meget få ting med fisk) 🙂
Hej, tak for rettelsen, ja jeg staver som en brækkede arm. og det beklager jeg.
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.