-
ForfatterIndlæg
-
-
juli 10, 2014 kl. 5:17 pm #21409
AnonymInaktivHej med Jer,
Jeg er 100% rookie hvad både angår (har dog taget færgen til Odden engang), men har alligevel besluttet at kaste ca. 20K efter et fartøj. Båden skal primært bruges til uv jagt hvor det skal være muligt at medtage 1-2 andre uv-jægere. Den skal kunne fragtes til forskellige kyster (trailer) og så ellers være hurtig, billig i drift og nem at vedligeholde. Er der nogen herinde der kan give nogle tips til type, konkrete links, hvilket udstyr ud over båd&motor man skal have, gode hjemmesider at besøge, gyldne råd generelt osv? -Takker.
Mvh, Jaogo
-
juli 10, 2014 kl. 8:30 pm #21414
Mads BroeDeltagerJeg aner ikke en hat om både, men hvis jeg var dig ville jeg skynde mig at investere i en GPS.
Om det er nødvendigt at købe en ræve-dyr (ræve er dyr) bådmonteret en af slagsen tror jeg ikke er nødvendigt, en Garmin Etrex-H kan sikkert klare jobbet fint, min egen har i bedste fald en præcision på ned til 35cm, så den ville snildt kunne lede dig ud til det der rev hvor alle de der fisk er.:) -
juli 10, 2014 kl. 9:39 pm #21416
Michael PovlsenDeltagerDu skal nok vende blikket omod en RIB båd (gummibåd med fast bund) eller en alujolle ala Linder Sportsman 400. Alu modeller er generelt knalddyre, men kræver absolut ingen vedligehold. Du skal dog sikre dig at du køber en fuldplanende model (ikke en robåd) Jeg har absolut ingen erfaring med RIB både, men jeg ved at der vistnok er et par af “Limfjordsdrengene” herinde som købte en for et lille års tid siden!
-
juli 10, 2014 kl. 9:39 pm #21417
Lars GabaDeltagerJaogo:
Umiddelbart lyder 20 K ikke af så meget. så en jolle(min 13 fod) eller gummibåd vil nok være det rigtige. Hvad motor angår så gå efter en 4 takter så du ikke skal blande olie/benzinen selv om de nyeste selv blander. De er også mere økonomiske og kan holde til at sejle med lav hastighed. Hvis det ikke lykkes så er 2 takter OK.
HUSK afprøv motoren før køb. Se efter om der er en fin kølestråle og om motoren er ren og ser velholdt ud.
Se efter glasfibre pest ved at slå på skroget, er der intet der lyder hult eller forkert er den sikkert OK.
Vær opmærksom på de gældende regler ang. motorstørrelse før man skal have certifikat.(speedbådskørekort)
http://www.larsholmgaard.dk/speedbaadskoerekort
Husk, at der skal være et spil (mekanisk / elektrisk ) på traileren så det er let at få båden op igen.Held og lykke med projektet.
-
juli 11, 2014 kl. 1:48 pm #21439
AnonymInaktivTak for input! -Og hvis I på et tidspunkt spotter en båd der sejler zig-zag, kværner her over rev, bøjer, moler, seljrender mens den affyrer harpuner til både styr- og bagbord så send mig en venlig tanke.. :silly:
-
juli 11, 2014 kl. 2:32 pm #21441
RasmusDeltagerHej
du skal lige være opmærksom på at Speedbådskørekort er lovbefalet,( hvis du har en båd der hurtigere en ca 4 knob) og du får en rimelig syg bøde hvis du ikke har sagerne i orden – for mig lyder det er noget som sejlere hurtigere end det, du går efter.
jeg vil anbefale dig at tage kortet før du gør mere, for som du skriver så er du ny i det her. Kortet / udddanelsen giver en god grundlæggende indføring i søvejsregler og godt sømandsskab – dvs alle de der lidt kedelige og praktiske ting, så som du skal have redningsveste med til alle i båden ( ellers får du en bøde på kr 500 pr manglende vest, generel sikkerhed, køb af nødraketter, vedligeholdelse af motor, værktøj, anker og båd osv osv)
endeligt skal du forholde dig til hvilken type af båd du gerne vil have, Feks en RIB kunne nok klare det du beskriver, men man bør nok undersøge dels kvalitet / model mærke og ca levetid på plastic og gummimaterialerne inden du går ud og køber. du skal også kigge lidt på hvor du vil sejle med den, åbenthav / fjorde en fladbundet båd planer feks. hurtigt, men er ganske ustabil og dermed farlig i bølger ( specielt hvis du er uerfaren) en båd med V bund ligger mere stabilt i vandet, men kræver mere kraft at få til at plane / planer langtsomt
ring eller skriv gerne til mig så kan jeg guide dig lidt på vej, Havet er ikke noget man spøger med !!
-
juli 11, 2014 kl. 7:17 pm #21452
thomas larselDeltagerHvor hurtigt båden kan sejle har strengt taget ikke noget med noget at gøre. Min båd har 30 heste og er 4,10 meter lang, den må sejle med 25 heste uden kort, grænsen er på 28 heste, så min er 2 heste for stor.
Her er en beregner der fortæller om størrelse kontra længde.
http://www.larsholmgaard.dk/speedbaadskoerekort
Man kan jo så undre sig over at vægt ikke er en faktor, man kan godt købe en enkeltskrogs speedbåd der må rende med 30 heste uden kort og lovligt sejle dobbelt så stærkt som min.
At tage et speedbådskørekort er en god ting, så har man de grundlæggende forståelser for at færdes på vandet. og husk at med et speedbådskørekort så må kan sejle både op til 15 meter med ubegrænsede hestekræfter.
-
juli 11, 2014 kl. 8:38 pm #21455
AnonymInaktivEn rib er ikke så solid som en glasfiber, men den er noget lettere så hvis din bil er lille og ikke kan køre med så meget er der noget der.
En rib er problematisk at fiske med stang fra, og man ved jo aldrig om man får de lyster.
En rib i en ordentlig kvali er også dyrere end en tilsvarende størrelse i glasfiber.
Med dit budget ville jeg kikke efter en brugt limbo 14 eller en godt brugt alujolle, og hvad instrumenter angår får du sikkert både ekkolod og kortplotter i rigelig kvalitet for under 2k hvis du kigger brugt. -
juli 11, 2014 kl. 9:27 pm #21456
Lars GabaDeltagerhrpingvin : Nu er det ikke for, at være på tværs, men jeg syntes , at det er ærgerligt , at man kommer med regler som efter min opfattelse ikke eksister . Både jeg og Pløkenguppy referer til de gældende regler, så hvor er dine referencer for din udtagelse. Hvis man udtaler sig om lov og ret er det altid en god ting at linke til de gældende regler. Når det er sagt har du helt ret i dine gode anbefalinger.
-
juli 11, 2014 kl. 10:39 pm #21459
MikkelDeltagerHej nobody 99
Tak for de gode fangstrapporter.
Hvor er det lige præcist du mener kæden er hoppet af for hrpingvin?
Er det kravet om spedbådsbevis eller kravet om redningsveste i mindre fartøjer (fra 1992 og stadigt gældende).
Mvh Mik -
juli 11, 2014 kl. 11:22 pm #21462
Lars GabaDeltagerBeklager, at det ikke fremgår, men begge links ref. Til beviset. Jeg er nu ikke sikker på , at kæden er hoppet af, men det han skriver kan jeg ikke finde i de love omkring motorstørrelse og både. Så hvor har han det fra, det kunne jo være, at jeg har overset noget?
-
juli 12, 2014 kl. 1:24 am #21464
RasmusDeltagerHej
Beklager jeg ikke lige fik læst på speedbådsbekendgørelsen inden jeg skrev her, men blot frit fra hukommelsen ( eller mangel på sammen) det ser ud til at motorgrænsen går ved 19 KW / 25hk.
Min ovenstående kommentar skal så læses som et råd fra en som har sejlet og opholdt sig på og ved havet i knap 30 år og har set og oplevet en del her.
Til valg af båd, så er en limbo lige præcis sådan en jeg må advare kraftigt imod, med mindre du skal sejle rundt i en lille sø med totalt fladt vand eller mangler opstarts brænde til et stort bål – Efter min overbevisning er den ikke egnet til sejlads på åbent hav overhoved.
-
juli 12, 2014 kl. 11:12 am #21470
Michael PovlsenDeltagerHej
Beklager jeg ikke lige fik læst på speedbådsbekendgørelsen inden jeg skrev her, men blot frit fra hukommelsen ( eller mangel på sammen) det ser ud til at motorgrænsen går ved 19 KW / 25hk.
Min ovenstående kommentar skal så læses som et råd fra en som har sejlet og opholdt sig på og ved havet i knap 30 år og har set og oplevet en del her.
Til valg af båd, så er en limbo lige præcis sådan en jeg må advare kraftigt imod, med mindre du skal sejle rundt i en lille sø med totalt fladt vand eller mangler opstarts brænde til et stort bål – Efter min overbevisning er den ikke egnet til sejlads på åbent hav overhoved.
Godt argument hrpingvin, det skader aldrig at være beredt 🙂
Omkring Limbo jollerne har du ret i at de modeller man ser flest af er den gode gamle ro-balje. Men Limbo laver også massevis af fine fuldplanene modeller, som fint egner sig lettere fjord/indenskærs sejlads.Jeg har selv en Linder Sportsman 400 holdende i indkørslen. Den har en 15hk på hækken, med hvilken den liiiige akkurat kan komme fri og plane (fladt vand og max to personer) Efter min mening er en alujolle nok det bedste valg. Den er så let at en person kan smide den i vandet direkte fra stranden, den kan tåle lidt småknubs, og så er den totalt uforgængelig og kræver ingen vedligeholdelse. Minus er, at du skal være mere end almindelig heldig at finde noget indenfor budgetrammen 20k (båd, motor og trailer) Men gør det til en daglig vane at trawle dba.dk igennem (eller opret en søgeagent så du bliver adviseret) nogle gange dukker der et røverkøb op!
Jeg fandt en her (dog uden trailer lader det til, og til kr 27.000) http://www.dba.dk/jolle-linder-400-sportsman/id-1008798867/ -
juli 12, 2014 kl. 8:03 pm #21480
AnonymInaktivHrpingvin jeg tror du tager fejl af limbo og en anden bådtype.
http://baad.guide.dk/Jolle/Limbo/%C3%98konomi/Tur/Fiskeri%20%26%20trolling/Test_Limbo_til_kyst_og_fjord_2090208 -
juli 12, 2014 kl. 9:56 pm #21482
-
juli 12, 2014 kl. 10:53 pm #21487
Michael PovlsenDeltagerJeg tror der er adskillige tusinder Limbo-ejere som nok ikke vil være enige… men fair nok, smag kan ikke diskuteres 😉 Selv fortrækker jeg som før skrevet alu!
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

