-
ForfatterIndlæg
-
-
maj 5, 2016 kl. 6:16 pm #28085
Erik DaugaardDeltagerHej
Vi er et pr +50 årige drengerøve der skal igang med noget undervandsjagt og -fotografering. I den forbindelse skal jeg imorgen ud og have taget mål til en dragt. Nu er det sådan, at jeg er en lidt grov kal med ru hænder, så det er da med nogen bekymring jeg læser historierne om dragter der går i stykker (Ikke at jeg er helt uvant med det. Jeg har da engang svømmet de 700 meter til land i november måned i en Unisuit tørdragt hvor lynlåsen var gået fra nakke til skridt. Man kunne høre min makker grine under vandet). Nå, men jeg tænker umiddelbart på at starte med en 7mm Teknodiver med udvendig nylonforstærkning.
1. Dog ser jeg at mange bruger Polosub – er den bedre på nogen måde ?
Der findes den der Polosub Forza tre med 3 lag.
2. Er den stærkere ?Jeg kan se at der bliver snakket meget om vand, sæbe, olie, bakterier osv. Det undrer mig at ingen taler om hårbalsam. Det bruger jeg selv til at barbere mig med, istedet for barberskum. Det er lige så godt smørende og så er det skånsomt mod huden.
3. Er der nogen der har erfaringer med hårbalsam ifm. indstigning i dragten ? -
maj 5, 2016 kl. 9:55 pm #28088
Tobias LarsenDeltagerHej metterik,
Mit svar kommer kun til at gælde balsamen:Jeg brugte selv en sæbeopløsning på spray i en del år og havde meget slemt udslet og hævede kirtler hver eneste sæson. Det var desuden pisse koldt.
Jeg er nu gået over til at have 2 * 1,5 l varmt vand med. Det er dejligt behageligt og virker mindst lige så godt. Så er der også nok vand til at komme i dragten og til lige at få en skyller bag efter. 🙂D&P
-
maj 6, 2016 kl. 2:50 am #28090
SchnackDeltagerVelkommen til…
Jeg har selv rigtig gode erfaringer med brug af varm vand og en sjat babyolie og eller glidecreme. Specielt hvis det blandes med varmt vand så er det en ren skøjte bane som Mc.butter nævner..Først smører jeg olie på kroppen, så varmvand i dragten og så en smule vand på kroppen til sidst og vupti så er divecenters næsten målsyede ægir dragt på.. “grunden til jeg venter med vand på kroppen til sidst er at jeg er en frossen pind” Olien lukker porerne, så det ikke er så koldt at stå med bar overkrop…
Jo bedre dragten glider på, jo bedre vil den også tilpasse sig kroppen. Hvilket i sidste ende belønnes med større komfort og længere dykketid 🙂 …..
Jeg vasker og skyller dragten godt efter brug og har endnu ikke oplevet nogen harsk lugt, udslet eller andre fæle eftervirkninger ved brug af babyolie/glidecreme. Jeg har også prøvet balsam, babyshampoo og des lige men jeg får kløen og svien efter nogle timer med dragten på, så kan kun anbefale olie og glidecreme opløst i varm vand.
Knæk og bræk, derude..
-
maj 6, 2016 kl. 1:56 pm #28092
rasmus andersenDeltagerEr selv rimelig ny, men de gange jeg har været i har jeg brugt 1½ vand med en spsk vandopløselig hudcreme.Det virker også godt. Mht til bekymring om at ødelægge dragten er det vigtigste at huske aldrig at hive/sætte neglene i den bløde inderside. Køb en tube neoprenlim til at reparere de uundgåelige negleskader.
Mvh Rasmus -
maj 7, 2016 kl. 12:13 am #28095
Erik DaugaardDeltagerSå har jeg været ude og få taget mål hos Sportsbutikken.
Svarene på mine spørgsmål ang, Polosub vs. Teknodiver var, at Polosub´en er afsluttet med syning for enderne af ærmer og ben, mens Teknodiver blot er skåret af på længden. Dvs. at her vil revner lettere kunne opstå. Endvidere vil nylon og neopren formentlig med tiden gå fra hinanden.
Forza 3 er uden nylon på ydersiden, hvilket ikke er hensigtsmæssigt, når man vælter rundt i brændingen.
Så valget var let og bestillingen ser ud som flg.:
1 x Polosub – Sort nylon yderside/Open cell inderside – Fra (ooooo) = 2.746,25DKK.
Dragtmodel Sort
Albuebeskytter JA
Bukser Long John
Knæbeskytter JA
Ladeplade JA
Lukning i skridt Dobbelt knap
Pisette NEJ
Tykkelse 7 mmLeveringstiden er pt. ca. 6 uger, så det bliver en varm start når jeg får den engang i juni måned B)
-
maj 8, 2016 kl. 6:22 am #28098
Mads BroeDeltager^^Hvis det bliver for varm kan du altid lukke en sjat vand ind, det virker glimragende, og ang. glidesnask til dragten så virker uparfumeret fugtighedscreme blandet op i vand fint, jeg har i hvert fald aldrig haft problemer med hverken udslæt eller en dragt som lugter sært.
Du kan nøjes med at hælde snadderværk i overdelen, underdelen kan vendes på vrangen og rulles på, det forekommer mig at være lidt varmere i længden.
Dyk & Pløk
-
maj 8, 2016 kl. 12:20 pm #28099
SchnackDeltagerDet var da en glimrende fif til bukserne, det skal da lige afprøves.
Tak,
Knæk og bræk, derude..
-
juni 14, 2016 kl. 11:36 pm #28202
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

