-
ForfatterIndlæg
-
-
maj 19, 2013 kl. 2:10 pm #6859
Per HerandDeltagerSammen med Nixon havede vi et super fedt natdyk. Det var ikke så meget det at vi ialt fik 3 kg pighvar med hjem, men at der var så meget liv at se på, klar himmel og helt stille. Der var lidt strøm så det blev til et driv dyk, som Tisville egner sig rigtig godt til..
Da vi gik i, hoppede var der små fisk rundt i overfladen og da vi kom under var der fyldt med kravl.Jeg tror ikke at jeg lyver hvis jeg siger at vi så mindst 200 skrubber og 50 ålkvarber, Nixon blev forfulgt at en forelsket søheste som blokerede han udsyn. Det var helt vildt fedt, ingen blev dog dog skudt, pighvarne var knap så heldige.. Klart fedeste dyk i år. Man vil jo næsten ikke hjem igen..
Vi var ude i 1:45 timer og så var der lige 15 min gåtur tilbage i sand.. Jeg fik optaget næsten hele dykket.. og regner med at uploade det, hvis det ikke driller formeget, da jeg også skal lave Projekt.Attachments: -
maj 19, 2013 kl. 2:15 pm #6860
janDeltagerFedt tillykke med det.:)
Sider selv idag med en træng til at komme ud men er bil løs de næste 13 dage da det er en dele bil jeg har adgang til:/
Men hvis nogle vil ud iaften og kan give et lift fra brøndbyøster, lige ved vestbadet/ vestvolden hvor den krydser roskildevej, så er jeg klart frisk smid mig en SMS 30263862
Jeg vil meget meget meget gerne ud iaften 🙂 -
maj 19, 2013 kl. 5:43 pm #6862
Nikolaj TobiassenDeltagersuperfedt drivdyk.
der var et spot med måske 40-50 skrubber og heldigvis også 1 pighvarre
kan kun anbefales, vi drev fra start parkeringsplads og et godt stykke forbi Ppladsen
ja havde 1 søhest i ansigtet på mig over 1/2 time og skrubber der svømmede op i lygten.
og en Søtunge blev det også til
Attachments: -
maj 19, 2013 kl. 10:57 pm #6869
-
maj 20, 2013 kl. 10:06 pm #6896
-
maj 21, 2013 kl. 3:32 pm #6911
Kaspar WendelinDeltagerSøhest ??? Søheste er set tre gange tidligere i DK, så hvis du vitterligt mener at det var en fucking Søhest så ring lige til Mig eller Henrik Carl…. Sådan en fisk skal altså indfanges og artsbetremmes korrekt.
-
maj 21, 2013 kl. 4:01 pm #6912
MarcDeltagerSøhest ??? Søheste er set tre gange tidligere i DK, så hvis du vitterligt mener at det var en fucking Søhest så ring lige til Mig eller Henrik Carl…. Sådan en fisk skal altså indfanges og artsbetremmes korrekt.
Mon ikke de mener en af de mindre tangnåle eller tangsnarre? Personligt har jeg oplevet begge følge lyset ganske ivrigt, og tangnåle er jo de “danske søheste” rent taxonomisk.
-
maj 21, 2013 kl. 8:21 pm #6920
-
maj 21, 2013 kl. 11:59 pm #6931
-
-
ForfatterIndlæg
Forum er sponseret af
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

