Viser 16 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #11119

      Søren2750
      Deltager

      I weekenden skød jeg to pæne HØ på kort afstand. Begge blev skudt i kroppen bag hovedet med en Omer 75 med hammer smæk på. Begge gange gik spydet igennem fisken og satte sig i bunden.

      Begge gange flippede den andskudte fisk totalt ud og fik revet sig løs fra spydet for at forsvinde ud i det blå. Det var en noget trist dykker der kom op af vandet den nat! Mest over at efterlade en andskudt fisk i vandet men også ærgerlig over at miste en fin HØ når den nu endelig var der!

      Så derfor, hvor skyder i HØ så de bliver siddende? Jeg har ikke set eller skudt efter HØ før på mine efterhånden 20 natdyk, så jeg er sku lidt trist over at det kager totalt når jeg nu endelig får chancen.

      Jeg ser helst at 100% af mine andskudte fisk bliver hængende! Men hvordan sikre jeg det bedst.

      Til orientering så blev de skudt med 50 cm afstand. De stod meget stille og jeg havde god tid til at sigte. Alt var som det skulle være, og så slet ikke! 🙁 Begge fisk omkring 2 kg og 55-60 cm.

    • #11122

      trawler
      Deltager

      har du ramt hovedet og tværs igennem, kan de ofte findes i umiddelbar nærhed da det burde være fatalt, men det er selvf. ikke altid så let igen afhængig af strøm, vegetation osv. De vrider sig meget sjældent af selve linen, hvis de ellers er truffet godt, så du må forsøge med en knapt så stejl vinkel, så spyddet kan nå videre igennem, du kan med fordel ånde helt ud så du synker ned i bedre niveau.

    • #11123

      Jégwan Kaaber
      Deltager

      Øv, hvor surt.

      Det lyder umiddelbart rigtigt det du gør. At du rammer bunden, kunne dog tyde på, at trawlers pointe vedr. vinklen er rigtig.
      Jeg sigter, når det er muligt, lige bag hovedet i højde med midterlinien. Hvis fisken er under mig eller fronter mig, sigter jeg efter hovedet.
      Så smider jeg alt og går efter at gribe den med hænderne.

      Rammer man fisken under midterlinien i maveregionen, hvor den er meget blød, er det ikke godt.

      Det er også min erfaring, at det er en fordel, at skyde fisken på linen. Så har den normalt sværere ved at rive sig.

      Hvilken type line er din gun rigget med?

      Jégwan

    • #11126

      Søren2750
      Deltager

      Tak for svar 🙂

      Jeg bruger en spunden kevlar, men ingen af fiskene nåede op på linen. De fik flået sig af spydet.

      Jeg blev i samme område resten af dykket og ledte efter dem, men fandt dem ikke. 🙁

    • #11130

      Jégwan Kaaber
      Deltager

      Arrh, jeg forstår. En fisk på et spyd der sidder fast er det værst tænkelige. Det er forklaringen. Brug trawlers gode råd, så du undgår at skyde i en vinkel mod bunden.

      Held og lykke plus håb om en aftercigar ved dit næste dyk,

      Jégwan

    • #11131

      På 50 cm afstand burde spyddet gå helt igennem fisken så du har den på linen, og så er den kun hvis den sidder yderligt i bugen at det er et problem. Så måske en kraftigere (længere) harpun, en elastik mere? Og så huske at lade i bagerste hak. Så undgår du også seriøs ærgrelse når den store fisk kommer:-)

      Mvh
      Tobias

    • #11132

      Ronni madsen
      Deltager

      Evt. Bug det yderste af modhageren lidt ud af
      Så er man næsten sikker på at modhager folder sig ud
      Når fisker sidder på
      Men man kan være uheldig at den flår sig af spydet
      Og ødelægger sig selv
      Jeg plejer at lyse op over overfladen hvis det sker
      De plejer lige at kommer op og sprælle lidt i overfladen efter et stykket tid
      Bare lort hvis der er for mange bølger

    • #11134

      David H
      Moderator

      På 50 cm afstand burde spyddet gå helt igennem fisken så du har den på linen, og så er den kun hvis den sidder yderligt i bugen at det er et problem. Så måske en kraftigere (længere) harpun, en elastik mere? Og så huske at lade i bagerste hak. Så undgår du også seriøs ærgrelse når den store fisk kommer:-)

      Mvh
      Tobias

      Problemet her er vist ikke mangel på kraft, men udelukkende, at Søren ikke har kunne få en ren baggrund så at sige. Det er sand, bund eller sten lige bag fisken, som har gjort, at spyddet ikke er nået langt nok igennem fisken til at flopperen har kunnet folder sig ud.

      Folk der fisker meget i huler gør nogle gange det, at de skærer noget af spyddet af foran flopperen. Det kunne også være en mulighed.

      Shooter & Shooter - Fotograf & Spearo

    • #11147

      Jeg tror din bedste mulighed er, hvis du dykker ned på niveau med fisken, fordi så kan spyddet gå helt igennem, og fisken kommer op på linen.
      1. Hænger fisken på spyddet dykker du ned og forsøger at få fat i den med begge hænder.
      2.Hænger fisken på linen så giv den ekstra line (hvis du har hjul) og lad den trætte sig selv.

    • #11154

      Mads Broe
      Deltager

      Så derfor, hvor skyder i HØ så de bliver siddende?

      Hvis du trækker en streg fra øjet til der hvor sidelinjen starter, og så sætter spyddet inden for en cm af den, plejer det at fungere godt. Det er så ikke så nemt…
      Hvis du skyder efter sidelinjen mellem rygfinnen og gællelåget er der masser at holde fast i, men du laver hul i kødet.
      Men som andre har sagt, prøv at komme ned på niveau med fisken før du skyder.

    • #11166

      Nu har jeg set en anden tråd der omhandler slip tips – ville de ikke kunne afhjælpe problemet?

    • #11169

      Jégwan Kaaber
      Deltager

      Jo, det vil jeg helt sikkert mene. Problemet med slip tips, er prisen og lidt ekstra besvær – det er nemmest at få den af fisken, ved at frigøre linen fra harpunen og trække spyd og line gennem fisken.

      Hvis fisken skydes på linen er det mindst lige så godt.

      Jégwan

    • #11571

      Søren2750
      Deltager

      Hej

      Skylder næsten at vise at jeres svar rent faktisk gav pote.

      Jeg fulgte det råd omkring at bøje modhagen ekstra ud på spydet.

      Afgav i weekenden ét skud, ramte og fik den med mig.

      Attachments:
    • #11572

      Jégwan Kaaber
      Deltager

      Nice. Tillykke.
      Jégwan

    • #11580

      Mads Broe
      Deltager

      Jamen så tillykke med fisken, da.:)

      Fin placering, for øvrigt.

    • #11581

      HansRolfG
      Deltager

      Tillykke..

    • #11615

      thomas larsel
      Deltager

      Jamen tilykke da!

      Jeg er helt enig med dig i at det er noget skidt at anskyde fiskene og derfor synes jeg at det er helt fint at du søger råd.

      Jeg har dog også en historie fra sidste weekend hvor jeg mødte en fin ørred der svømmede ca. en meter fra overfladen, jeg skød og ramte den perfekt, men linen til spyddet knak og så hang der en fisk i vandet med hul i!
      den var temmelig upåvirket af at jeg havde skudt den og svømmede ganske roligt videre som om intet var hændt og jeg kunne plante min kniv lige i nakken på den efter at have sneget mig ind på den, hvilket siger mig noget om at jeg havde skudt den lige bag hovedet, tæt på rygsøjlen, så jeg mistænker at jeg har ødelagt dens motoriske system med mit skud. Jeg har iøvrigt også prøvet at skyde en oppefra, gennem rygsøjlen, skyder man dem de´r så er de også døde i knaldet!

Forum er sponseret af

Viser 16 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.