Første Multe – Multe fanget af MichaelEngel ved Vestkysten
Efter I længere tid at have luret på et par spots på Vestkysten med søkort, ortofoto, lystfiskerberetninger osv. tager jeg afsted med forhåbningen om at finde en multe.
Efter kort tid ser jeg den første multe. Jeg plejer altid at holde mig rolig i vandet men jeg panikker og skyder efter den fra overfladen og rammer ved siden af. Skud fra overfladen er svære og især når der er lidt dønninger som i dag. Imens jeg lader min harpun kommer 6 multer svømmende forbi mig. Der går lige et par minutter før jeg får ro på og med tiltro om at jeg nok skal fange en multe, kommer jeg ind i mit stille mode igen. “Ingen panik – tag det roligt”.
Jeg laver aspetto dyk, hvilket tiltrækker nogle havbars som kommer ind forbi. Jeg har kornet på en havbars to gange, og den ene gang på en rigtig flot en. Jeg holder igen da det jo er multen jeg er kommet efter! Som tak for ikke at skyde barsen, får jeg kort efter denne (min første) multe på spydet. Yes! En kæmpe oplevelse.
Jeg bliver lidt i området og skyder en lidt mindre multe. Jeg får muligheden for at skyde den tredje, men føler ikke skuddet er helt sikkert, så undlader at chance den – jeg har jo også fået hvad jeg kom for.
Skriv en kommentar
Want to join the discussion?Feel free to contribute!