Forum-svar oprettet

Viser 29 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #23905

      Peter Lund
      Deltager

      En god gammeldags kødhakker med håndsving.. De kan findes i de fleste genbrugsbutikker.

    • #23844

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg siger også mange tak, det var som altid en stor fornøjelse at mødes med nogle ligesindede 🙂

      At forholdene så også var noget nær perfekte og der var godt med fisk en blot et plus..

      //Peter

    • #23555

      Peter Lund
      Deltager

      As it looks now the stretch from Gilleleje to Hundested will be fine, that is 30-35 km of coastline i think that should be more than enough space for everyone. And the Wind might be that slow that it makes no differens on the Helsingør-Gilleleje part aswell.

      i wote for Helsingør

    • #23510

      Peter Lund
      Deltager

      Så er jeg også tilmeldt.. Jeg forventer naturligvis at Jesper Kondo igen i år kan udpege stedet hvor den nye PR for HØ skal tages 🙂

    • #18914

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg har selv overvejet om jeg skulle tage afsted til Norge til sommer, Kristiansund ligner umiddelbart en vinder..

      Jeg vil dog også lige slå et slag for de danske farvende.. Det er klart at der overvejende er de samme arter og det ikke er helt så eksotisk, der er dog mange gode steder at prøve af.. Djursland, Nordkysten af Sjælland, Langeland, Limfjorden (Hummer), Bornholm og mange flere. Hvis man vælger at planlægge det lidt hjemmefra kan man sikkert være heldig at få vist de gode spots af de lokale uv-jægere..

    • #9762

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg kommer også.. Gælder mig til en fed weekend i Nordsjælland

    • #8268

      Peter Lund
      Deltager

      http://www.naturstyrelsen.dk/NR/rdonlyres/3734126B-5B57-4886-BF36-851BE3B68C4E/45495/Hornbaek2.pdf

      Dette er jo også en mulighed. Fordelen er at man nærmest overnatter på startstedet til dag 2 🙂

    • #8225

      Peter Lund
      Deltager

      Umiddelbart vil jeg mene at brugen af harpun går under stangende redskaber, og ål derfor er fredet hele året..

    • #8159

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg har overvejet at finde det gamle gunrack vi havde til jagtgeværerne frem igen..

      De bør stadig kunne findes på diverse loppemarkeder osv..

    • #8114

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg er også tilmeldt.. Det bliver helt sikkert en fed weekend.

    • #8033

      Peter Lund
      Deltager

      Fedt, tak for det hurtige og sikre svar 🙂

    • #8026

      Peter Lund
      Deltager

      Så tager jeg den lige off topic, jeg har billeder af 2 fisk fanget i kasteruse i Omme å

      //bayimg.com/iaNipaaEF

      og

      //bayimg.com/jANIBAAef

      Tænkte der mindst var en her på siden der ville vide det?

    • #8006

      Peter Lund
      Deltager

      Bor inde i Grib skov så har ikke ret langt til nordkysten, ja jeg har selv bil. skriv evt. på 22625828

    • #8004

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg havde egentlig lovet mig selv at jeg ikke skulle i vandet i dag, men jeg kan simpelthen ikke takke nej til en sådan invitation.. Hvor har du tænkt dig at hoppe i?

    • #7070

      Peter Lund
      Deltager

      Vi brugte altid bly fra gamle kabler når vi lavede blylodder som børn.. Fremgangsmåden var forskellig men oftest gjorde vi det over et bål i en gammel gryde. Så vidt jeg husker svømmede alt det der ikke var bly ovenpå så det var nemt at fjerne inden vi heldte det op i formen.
      Formen var af træ og holdt sammen med bolte, det er rart at kunne skille den ad og ikke være bange for lige at banke den mod en kant for at løsne blyet fra formen.
      Hvad angår skadelige virkninger så er det vel 20 år siden jeg var igang med blykogning og kan om ikke andet sige at man får ondt i hovedet hvis man gør det indendørs..

    • #6910

      Peter Lund
      Deltager

      Nej det er desværre ikke lige på vejen.. Så håber der er andre der melder sig.

    • #6908

      Peter Lund
      Deltager

      Det kommer lidt an på hvor du bor og hvor vi hopper i.. Jeg bor nord for Nødebo i Gribskov men en mindre omvej er ikke nogen hindring.

    • #6889

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg ved ikke om der er forskel på kvaliteten på de to dragter, men kan se at der er temmelig stor forskel på målene.. Så mit bedste bud ville være at du lige tager målene på dig selv og vælger den der passer bedst.

    • #6738

      Peter Lund
      Deltager

      Hvad angår Fanø ved jeg ikke noget præcist, den største udfordring bliver nok som Marc siger at finde 2-3 på hinandenfølgende dage med let østenvind.. Jeg kommer selv (oprindeligt) fra de kanter og har tænkt mig at tage en tur ud på Rømø hvis vejret skulle blive til det.

      Hvad angår mulighederne for fangst så bliver der fanget en del pighvarre inde i inderste bassin af stangfiskere langs med vestkysten så det er helt sikkert derinde jeg ville forsøge mig i første omgang..

      Lige en ekstra bemærkning omkring sikkerhed, jeg vil opfordre alle der vælger at hoppe i Vesterhavet at bruge lidt tid på at sætte sig ekstra godt ind hvordan havet opfører sig på en højenergikyst samt være sikre på de har kompas med ud.. Jeg tænker på hestehuller, krydsende understrøm, havgus og lignende fænomener der hver år koster en del mennesker livet.

    • #6508

      Peter Lund
      Deltager

      Nu var det ikke noget decideret gigantisk jeg kom hjem med, men fik min først Pighvarre så det var ret stort for mig 🙂

      Et super dyk, og meget hyggeligt at være mere end 1 afsted..

    • #6506

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg ville høre om der eventuelt var en jer der skal med på Nordkysten fredag aften der har en reservelygte jeg kan låne? Jeg ville rigtig gerne med og få mit første natdyk..

    • #6489

      Peter Lund
      Deltager

      Det er jeg klar på.

      Giv mig et ring på 22 62 58 28

    • #6482

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg startede sidste sensommer med stort set det setup du forklarer i dit første indlæg, dog blot uden harpun.. Grunden var at jeg kunne låne mig frem til alle disse “billige” ting. Jeg må bare konstaterer at en dragt uden påsyet hætte og lavet til vandski og andre aktiviteter ikke er egnede til at du opholder dig i vandet hele tiden..

      Mit bedste råd ville være at tage med på et af de kurser der blive lavet og få det prøvet af, hvis du så bliver bidt af det (hvilket jeg er ret sikker på) så køb noget fornuftigt grej fra starten..

    • #6296

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg var i ved Hornbæk igår og har været i Tisvildeleje imorges, begge gange har der været fremragende sigt.. Jeg kørte fra Espergærde mod Helsingør på Strandvejen her i eftermiddags og der var relativt store bølger..

    • #6291

      Peter Lund
      Deltager

      Tak, for begge svar. Det ser umiddelbart ud til at jeg lige skulle have været 40-60 meter længere ud for at ramme næste rev, det må jeg se på næste gang jeg er på de kanter.

    • #6290

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg har en 5,5mm ikke målsyet med opencell, det går fint i 1-1,5 time som vandet er nu.

    • #6229

      Peter Lund
      Deltager

      Jeg ved ikke om de fisk der på nuværende tidspunkt er ude på dybere vand eventuelt kunne være hanner eller de der har gydet tidligt og derfor allerede er i bedring. Men disse var fanget på 4-7 meter så der er nok ikke den store forskel..

    • #6227

      Peter Lund
      Deltager

      Svineri? ja det er det jo nok..

      Jeg håber bare de har haft en god dag med det..

      Jeg går selv ind for kun at fange hvad jeg kan spise, uden det skal ligge i fryseren i længere tid. Jeg vil dog ikke være en del af den gruppe der dømmer andre for at vælge anderledes..

      Btw. er der nogen der ved hvordan Isingerne smager her i foråret?

    • #6215

      Peter Lund
      Deltager

      Det er korrekt at de flade (skrubbe og rødspætte) kun er fredet til den 30/4 i saltvand. Men som der er så mange andre der før har skrevet er de ikke værd at spise her i foråret.

    • #5880

      Peter Lund
      Deltager

      Super lækkert at høre der er god aktivitet på de kanter. Jeg flytter selv tilbage til det jydske om nogle få måneder og skal helt sikkert med i området omkring Haderslev.

Forum er sponseret af

Viser 29 svartråde